[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 19. 07. 2024   Meniny má Dušana      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Biskup Judák vyslúžil sviatosť birmovania 30 dospelých birmovancom
P:3, 06. 06. 2022 10:45, DOM

Nitra 6. júna (TK KBS) Na slávnosť Zoslania Ducha Svätého 5. júna 2022 sa Katedrála – Bazilika sv. Emeráma na Nitrianskom hrade opäť zaplnila množstvom veriacich, medzi ktorými boli najmä 30 dospelí birmovanci, sprevádzaní svojimi birmovnými rodičmi a najbližšími príbuznými z viacerých farností Nitrianskej diecézy – Nitry, Topoľčian, Šurian, Dražoviec, Veľkého Cetína, Dolných Krškán, Horných Obdokoviec a mimo diecézy zo Sokoloviec.

Tradičná slávnosť, počas ktorej aj v minulosti prijali sviatosť kresťanskej dospelosti už naozaj dospelí a zrelí kresťania po príprave vo svojich farnostiach, sa tak po dvojročnej odmlke opäť mohla uskutočniť a priniesť hlboký duchovný zážitok všetkým zúčastneným. Slávnostnú svätú omšu pri tejto príležitosti spolu s veľprepoštom katedrálnej kapituly Mons. Štefanom Vallom a ďalšími kňazmi osobne celebroval nitriansky biskup Mons. Viliam Judák.

Už v úvode slávnosti vyjadril radosť z tejto skutočnosti v čase, keď Cirkev slávi korunu Veľkonočného obdobia, kedy Ježiš Kristus, tak ako prisľúbil, zosiela svoje dary, v ktorých je prítomný, v ktorých sa človeku ponúka a ktoré aj birmovanci prijímajú vo sviatosti birmovania.  Práve o tom hovoril Mons. Judák aj vo svojom príhovore najmä birmovancom,  keď im priblížil zmysel a význam sviatku zoslania Ducha Svätého a uvažoval o tajomstve viery v Ducha Svätého, ktorá má veľký význam pre celkový život človeka – kresťana.

V závere príhovoru im poďakoval za svedectvo viery a povzbudil ich k tomu, aby rátali s dychom Božím, s pomocou Božou, aby žili v Božej prítomnosti a pretvárali svoje srdcia i tvárnosť sveta. Ako povedal: „Rátajme s týmto dychom Božím, dovoľme Bohu dýchať v tomto svete v našich životoch, aby Boží dych cez nás uzdravoval tento svet, aby očistil čo je skalené, uzdravil čo je zranené, napravil čo je zblúdené, a raz aby tento dych prerástol do dychu Božej lásky vo večnosti“. 

Slávnosť na Nitrianskom hrade v Nitre bola výnimočnou, ale aj jednou z mnohých, ktoré sa aktuálne vo Veľkonočnom období uskutočnili a uskutočňujú vo farnostiach celej Nitrianskej diecézy. Budú pokračovať aj v nasledujúcom období a obaja nitrianski biskupi Mons. Viliam Judák aj pomocný biskup biskup Mons. Peter Beňo ešte najazdia stovky kilometrov v záujme toho, aby po dvoch rokoch aj viacerých odložených birmovkách v dôsledku koronavírusovej pandémie sprostredkovali dary Ducha Svätého vo sviatosti birmovania čakajúcej mládeži aj priamo vo farnostiach diecézy.


Slávenie Turíc na Nitrianskom hrade v deň Slávnosti Zoslania Ducha Svätého 5. júna 2022 pokračovalo po birmovnej slávnosti dopoludnia aj ďalším programom popoludní. Veriaci spolu s bohoslovcami Kňazského seminára sv. Gorazda sa mali možnosť v Katedrále sv. Emeráma zúčastniť celodennej poklony pred Najsvätejšou Sviatosťou Oltárnou, na konci ktorej sa spoločne pomodlili aj modlitbu svätého ruženca. Po záverečnom Eucharistickom požehnaní pokračoval program spoločnou modlitbou slávnostných spievaných vešpier, ktorú viedol a zakončil nitriansky pomocný biskup Mons. Peter Beňo.

Práve on celebroval sv. omšu za účasti veriacich aj na vigíliu Slávnosti Zoslania Ducha Svätého ešte v sobotu 4. júna 2022 večer v Kostole Nanebovzatia Panny Márie na nitrianskej Kalvárii. Súčasťou programu vigílnej slávnosti bolo aj vzývanie Ducha Svätého v spoločenstve modliacej sa Cirkvi. Tohtoročné Turíce v Nitre boli dôstojnou oslavou koruny Veľkonočného obdobia, ako ich nazval nitriansky biskup Viliam Judák počas birmovnej slávnosti v príhovore k dospelým birmovancom.

Zdroj: Biskupstvo Nitra Tibor Ujlacký( TK KBS, bnr, tu, ml; pz ) 20220606027   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]