[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 13. 07. 2024   Meniny má Margita      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Pápežov opätovný apel za mier pre Ukrajinu: Nepriveďte ľudstvo do záhuby!
P:3, 06. 06. 2022 09:35, ZAH

Vatikán 6. júna (RV) „Prosím, nepriveďte ľudstvo do záhuby!“ – dôrazne vyzval verejných predstaviteľov krajín pápež František na Turíčnu nedeľu 5. júna. Poukázal na stále nebezpečnejší dosah eskalácie vojny na Ukrajine, ktorá už presiahla 100 dní svojho trvania.

„Nech sa uskutočnia opravdivé rokovania, skutočné vyjednávania o prímerí a udržateľnom riešení,“  vyzval Svätý Otec a pripomenul, že vojna je opakom toho, čo Boh uskutočnil v udalosti Turíc.

Pápež František, ktorý od začiatku ruskej invázie 24. februára takmer každý deň intervenuje za skončenie vojny, sa po udelení sviatočného požehnania veriacim z okna nad Vatikánskym námestím vyjadril týmito slovami:

„Drahí bratia a sestry, na Turíce sa Boží sen o ľudstve stáva skutočnosťou; päťdesiat dní po Veľkej noci sa národy, ktoré hovoria rôznymi jazykmi stretávajú a navzájom si rozumejú.

Ale teraz, sto dní po začiatku ozbrojenej agresie proti Ukrajine, sa na ľudstvo opäť zniesla nočná mora vojny, ktorá je popretím Božieho sna: národy, ktoré sa zrážajú, národy, ktoré sa navzájom zabíjajú, ľudia, ktorí sú namiesto zbližovania vyháňaní z vlastných domovov.

A zatiaľ čo besnie zúrivosť ničenia a smrti a vyostrujú sa protipozície, vyvolávajúc eskaláciu čoraz nebezpečnejšiu pre všetkých, nanovo vyzývam vedúcich predstaviteľov národov: prosím, nepriveďte ľudstvo do záhuby! Prosím, nepriveďte ľudstvo do záhuby!

Nech sa uskutočnia opravdivé rokovania, skutočné vyjednávania o prímerí a udržateľnom riešení. Nech je vypočutý zúfalý krik trpiacich ľudí - vidíme ho každý deň v médiách - nech sa rešpektuje ľudský život a zastaví sa desivé ničenie miest a dedín na východe Ukrajiny. Prosím, neúnavne pokračujme v modlitbe a nasadení za pokoj.

Pápež ocenil predĺženie prímeria v Jemene

Svätý Otec reagoval na pozitívnu správu o predĺžení prímeria v Jemene na ďalšie dva mesiace. Vyzval k pokračovaniu solidarity s tamojším trpiacim obyvateľstvom, osobitne deťmi:

„S uspokojením som sa dozvedel, že prímerie v Jemene bolo obnovené na ďalšie dva mesiace. Vďaka Bohu i vám. Dúfam, že toto znamenie nádeje môže byť ďalším krokom k ukončeniu tohto krvavého konfliktu, ktorý vyvolal jednu z najhorších humanitárnych kríz súčasnosti. Prosím, nezabudnime myslieť na jemenské deti: ničenie hladom, nedostatok vzdelania, nedostatok všetkého. Myslite na deti!“

Pápež František ďalej reagoval na tragickú správy z Brazílie. Ubezpečil o svojich modlitbách za obete zosuvov pôdy spôsobených prívalovými dažďami v oblasti Recife na severovýchode Brazílie.

Potlesk pre blahoslavených kapucínov z Libanonu

Pri dnešnej modlitbe Raduj sa, Nebies kráľovná dal Svätý Otec zatlieskať dvom novým blahoslaveným, kapucínom umučeným v Turecku za genocídy proti Arménom:

„Včera boli v Bejrúte blahorečení dvaja menší bratia kapucíni, Leonard Melki a Thomas George Saleh, kňazi a mučeníci, zabití z nenávisti k viere v Turecku v roku 1915 a 1917. Títo dvaja libanonskí misionári v nepriateľskom prostredí podali dôkaz neochvejnej dôvery v Boha a obetavosti pre blížneho. Nech ich príklad posilňuje naše kresťanské svedectvo. Boli mladí, nemali ani 35 rokov. Zatlieskajme novým blahoslaveným!“

Hospodárske dôsledky vojny na Ukrajine

Pri poludňajšom stretnutí s veriacimi na Námestí sv. Petra Svätý Otec po pozdravoch jednotlivým skupinám vyjadril aj solidaritu všetkým, ktorí trpia hospodárskymi dôsledkami vojny na Ukrajine.

„Vyjadrujem svoju blízkosť rybárom - myslím na rybárov, ktorým kvôli zvýšeniu cien pohonných hmôt hrozí, že budú musieť ukončiť svoju činnosť, a rozširujem to na všetky kategórie pracovníkov, ktorí sú vážne postihnutí dôsledkami konfliktu na Ukrajine.“( TK KBS, RV, jb; rp ) 20220606024   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]