[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 19. 07. 2024   Meniny má Dušana      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Pápež na turíčnu vigíliu: Hlavy štátov bude súdiť história, mier je úlohou všetkých
P:3, 05. 06. 2022 07:14, ZAH

Vatikán 5. júna (RV) „Zajtra v sile Ducha Svätého vyhľadajme toho človeka, ktorý nás zranil, ktorého z rôznych dôvodov nemáme radi, možno i vo vlastnej rodine, a poprosme ho o odpustenie alebo mu odpusťme a objímme ho. Takto sa začína mier,“ hovorí pápež František vo videoposolstve účastníkom ekumenickej modlitbovej vigílie zorganizovanej v predvečer Turíc Medzinárodnou službou katolíckej charizmatickej obnovy Charis v sobotu 4. júna.

Duch Svätý navždy zmenil životy ustráchaných mužov i žien - Ježišových učeníkov, a následne ich životy premenené mocou Ducha zmenili chod dejín, pripomína pápež v španielčine. Vo videoposolstve poukazuje na potrebu šíriť v dnešnom svete sužovanom konfliktmi kultúru pokoja, a to prostredníctvom každodenných skutkov lásky, prekonávajúc nenávisť. Okrem iného hovorí:

„Dnešná realita vo svete je poznačená chorobou, pandémiou, ktorá pripravila o život milióny ľudí na celom svete a priniesla bolesť, utrpenie a absenciu. A v mnohých častiach sveta tiež hlad: celé národy sú nútené migrovať. A tiež vojna: vojna medzi bratmi, vojna medzi kresťanmi, ako v prípade súčasnej invázie na Ukrajinu. Týmito príkladmi vojny po celom svete sú aj situácia v Jemene, mučeníctvo Rohingov či osobitná situácia v Libanone... okrem iných. Vojna!

A tvárou v tvár tomuto rozorvanému svetu, ktorý má tiež obavy z neistej budúcnosti, sa dnes večer vynára žiarivá prítomnosť Ducha Svätého, ktorý nám dáva silu, ktorý nám dodáva odvahu a rozhodnosť neúnavne pracovať pre pokoj, ktorý môže dať len on. Pokoj sa začína v rodinách, v medziľudských a medzirasových vzťahoch, vo vzťahoch medzi kresťanmi a s príslušníkmi iných náboženstiev.

Pokoj sa začína láskou k nepriateľovi, k tomu, kto nezmýšľa ako ja... Sami to nedokážeme. S Duchom Svätým však áno. Zdá sa, že nenávisť ovládla celý svet. Existuje však moc, ktorá je silnejšia než nenávisť, je to moc lásky, «... Božia láska je rozliata v našich srdciach skrze Ducha Svätého, ktorého sme dostali» (Rim 5, 5).

Zajtra v sile Ducha Svätého vyhľadajme toho človeka, ktorý nás zranil, ktorého z rôznych dôvodov nemáme radi, možno i vo vlastnej rodine, a poprosme ho o odpustenie alebo mu odpusťme a objímme ho. Takto sa začína mier. Kúsok po kúsku, krok po kroku. Kultúra pokoja, ktorú musíme šíriť, sa začína takto.

Hlavy štátov sa budú či nebudú usilovať o mier, a bude ich súdiť história. Je na každom z nás, aby sme svojimi každodennými skutkami šírili lásku a prekonávali nenávisť. Naše deti sa naučia takto žiť a od nich sa to naučia naše vnúčatá, a tak budeme môcť urobiť niečo pre to, aby sa svet zmenil.“

„Všetkým vám prajem, aby ste dostali moc Ducha Svätého a boli svedkami“, povedal na záver Svätý Otec účastníkom ekumenickej turičnej modlitbovej vigílie a rozlúčil sa s nimi požehnaním.( TK KBS, RV, zk; rp ) 20220605002   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]