[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 15. 07. 2024   Meniny má Henrich      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Kresťanstvo v Latinskej Amerike je v ohrození, píše Pápežská nadácia
P:3, 03. 06. 2022 11:47, ZAH

Bratislava 3. júna (TK KBS) Kresťanstvo v Latinskej Amerike je v ohrození, píše Pápežská nadácia ACN - Pomoc trpiacej cirkvi.

V Latinskej Amerike žije takmer polovica všetkých katolíkov na svete. V roku 1968 ju pápež Pavol VI. dokonca nazval „kontinentom nádeje“ , a takto ju poznáme aj vďaka Benediktovi XI. Aj tu však dnes už vidíme snahu umlčať kresťanov. Najmä v otázkach rodiny a ochrany života tu dochádza k agresívnej sekularizácii hodnôt. Najvýraznejšie to pozorujeme najmä v Argentíne, Čile a Kolumbii.

Podľa Rafaela D'Aqui, vedúceho sekcie pre projekty ACN v Južnej Amerike, je preto dôležité zameriavať sa nielen na dobrú pastoráciu, ale i kvalitné vzdelávanie seminaristov a laikov aj v bioetike a v sociálnom učení Cirkvi. Mimoriadne dôležitá je aj podpora katolíckych médii, keďže práve médiá sú kľúčové v trende sekularizmu a sú tiež zdrojom dezinformácii, čo prispieva k nárastu extrémistických postojov. V polarizovanej a sekularizovanej spoločnosti však upadá solidarita a spolupráca na spoločnom dobre.

Mestá sa rapídne rozrastajú, čo predstavuje ďalšie výzvy pre Cirkev. Aby bola pri veriacich skutočne prítomná, nadácia ACN sa bude sústrediť na to, aby vo vzniknutých predmestiach pôsobili vzdelaní katechéti a pastorační pracovníci. „Rast miest úzko súvisí s migráciou. Pokladáme za reálnu výzvu podporiť integráciu prisťahovalcov vo veľkých mestách tak, aby nestratili svoju katolícku identitu – práve ona je často v ohrození,“ vysvetľuje Rafael D'Aqui.

Prioritou by podľa neho malo byť posilňovanie viery rodín a mladých ľudí, budovanie ich dôstojnosti a identity ako Božích detí. Citový život a sexualita sú preto kľúčovými témami, ktoré bude potrebné prostredníctvom lokálnej pastorácie adresovať. Okrem krízy sekularizácie je však potrebné riešiť aj existenčné problémy a veľkú chudobu v diecézach. Sociálna nestabilita v kombinácii s pandémiou Covid-19 priviedli mnohé diecézy a farnosti na hranicu chudoby.

„Veľké množstvo pomoci aj od nadácie ACN bolo cielených práve na pomoc kňazov a rehoľníkov, ktorí sú odkázaní na omšové milodary. Mnohé farnosti zachránila od zániku aj štedrosť vás, našich dobrodincov. Chcem vás dnes poprosiť, aby ste zvážili podporu projektov nadácie ACN pre Cirkev v Latinskej Amerike - aby bola stále bezpečným kontinentom pre kresťanov, ktorí v nej môžu slobodne vyznávať svoje hodnoty. Úprimne vám ďakujem za váš záujem o veriacich zo všetkých kútov sveta a ubezpečujem vás o našich modlitbách,“ dodáva Miroslav Dzurech z ACN - Pomoc trpiacej Cirkvi.( TK KBS, acn, mdz, ml; pz ) 20220603020   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]