[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 19. 04. 2024   Meniny má Jela      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Pápež o výchovnej aliancii: Učme mladých zvládať krízy, hovorme im o Bohu
P:3, 01. 06. 2022 17:55, ZAH

Vatikán 1. júna (RV) Treba učiť mladých umeniu prekonávaniu kríz, pripomenul Svätý Otec účastníkom konferencie o Globálnej výchovnej aliancii, ktorých prijal v stredu 1. júna vo Vatikáne. Hovoril s nimi o princípoch edukatívneho projektu spusteného v roku 2019 pod názvom „Global Compact on Education“.

Asi 50 účastníkov konferencie zorganizovanej Kongregáciou pre katolícku výchovu s témou „Línie vývoja Globálnej výchovnej aliancie“ prijal pápež ráno pred generálnou audienciou. V príhovore zvlášť zdôraznil dôležitosť naučiť mladých prekonávať krízy, pretože sú príležitosťou na rast:

„Krízy je potrebné zvládnuť a zabrániť tomu, aby sa kríza zmenila na konflikt. Kríza vás posúva nahor, núti vás rásť; konflikt vás uzatvára, je to alternatíva, alternatíva bez riešenia.“

Ako model vyrovnania sa s krízou použil pápež František postavu Énea z bájí o Tróji. Éneas uprostred plameňov vypáleného mesta nesie na pleciach svojho starého otca Anchýza a za ruku berie jeho mladého syna Askánia, pričom ich oboch vedie do bezpečia. Pápež vysvetlil, že tu ide o príklad výchovy k službe:

„Takto je kríza prekonaná. Éneas sa nezachraňuje sám, ale s otcom, ktorý predstavuje jeho históriu, a so synom, ktorý je jeho budúcnosťou. ... Táto postava môže byť významná pre poslanie vychovávateľov, ktorí sú povolaní strážiť minulosť - otca na svojich pleciach - a sprevádzať mladé kroky budúcnosti.“

Tento príbeh podľa pápežových slov pripomína niektoré základné princípy Globálnej výchovnej aliancie: ústredné postavenie človeka v každom výchovnom procese, investovanie najlepšej energie s tvorivosťou a zodpovednosťou, kde vzdelávanie je „dlhodobý projekt“, a tiež vychovávanie k službe krehkým, zraniteľným, nie k ich skartovaniu:

„Kultúra vyhadzovania nás chce presvedčiť, že keď niečo prestane dobre fungovať, musíme to vyhodiť a zmeniť. Takto sa to robí so spotrebným tovarom a bohužiaľ sa to stalo mentalitou a nakoniec to robíme aj s ľuďmi. Napríklad, ak manželstvo už nefunguje, spraví sa výmena; ak priateľstvo už nie je dobré, skoncuje sa s ním; ak starý človek už nie je samostatný, odhodí sa... Naopak, krehkosť je synonymom vzácnosti: starší a mladí ľudia sú ako krehké vázy, ktoré treba starostlivo strážiť. Obe sú krehké.“

Pápež účastníkom konferencie o Globálnej výchovnej aliancii zdôraznil, že je potrebné hovoriť mladým aj o Bohu:

„Pred novými generáciami nemôžeme zatajiť pravdy, ktoré dávajú životu zmysel.  To je časť pravdy. Umlčovať pravdy o Bohu z úcty k tým, ktorí neveria, by bolo v oblasti vzdelávania podobné ako páliť knihy z úcty k tým, ktorí nepremýšľajú, vymazávať umelecké diela z úcty k tým, ktorí nepozerajú, alebo hudbu z úcty k tým, ktorí nepočúvajú.“



( TK KBS, RV, mh, jb; rp ) 20220601034   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]