[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 20. 07. 2024   Meniny má Iľja, Eliáš      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Už je známy program Svetového stretnutia rodín v Ríme
P:3, 01. 06. 2022 12:41, ZAH

Vatikán 1. júna (RV) Vo Vatikáne v utorok 31. mája predstavili definitívny program Svetového stretnutia rodín, ktoré sa uskutoční v Ríme v dňoch 22. – 26. júna 2022 na tému: „Rodinná láska: povolanie a cesta svätosti“ za účasti dvoch tisícok delegátov z celého sveta. Začne sa Festivalom rodín za účasti pápeža Františka, pokračovať bude trojdňovým pastoračným kongresom a vyvrcholí svätou omšou s pápežom Františkom na Námestí sv. Petra v sobotu večer a nedeľnou poludňajšou modlitbou Anjel Pána.

Desiaty ročník svetového stretnutia rodín bude vyvrcholením pastoračného Roka rodiny Amoris laetitia, vyhláseného pri 5. výročí vydania rovnomennej posynodálnej apoštolskej exhortácie pápeža Františka. Súčasne s ústredným programom v Ríme budú prebiehať miestne iniciatívy v diecézach po celom svete.

Ústredný program 10. svetového stretnutia rodín predstavili na tlačovej konferencii dvaja reprezentanti Dikastéria pre laikov, rodinu a život - podsekretárka prof. Gabriella Gambinová a oficiál Leonardo Nepi a za Rímsku diecézu, ktorá sa na organizovaní podieľa, Mons. Walter Insero. Spolu s nimi sa novinárom prihovorili aj dva manželské páry.

Na svetové stretnutie rodín príde zhruba dvetisíc delegátov biskupských konferencií, medzinárodných hnutí a rodinných združení. Ako už bolo zverejnené, Stretnutie rodín sa začne v stredu 22. júna večer Festivalom rodín za prítomnosti pápeža Františka v Aule Pavla VI. Následne od štvrtka 23. júna do soboty 25. júna sa bude konať pastoračný kongres, opäť v Aule Pavla VI. Oproti predošlým ročníkom ide o zmenu, keďže Festival rodín sa konal vždy v sobotu večer, až po ukončení kongresu. Tentokrát je v sobotu podvečer na programe svätá omša s pápežom na Námestí sv. Petra a v záverečný deň, v nedeľu 26. júna napoludnie, sa bude Svätý Otec spolu s účastníkmi stretnutia modliť Anjel Pána.

Stretnutie otvorí Festival rodín

„Krása rodiny“ – to je motto Festivalu rodín, ktorý otvorí Svetové stretnutie v stredu 22. júna o 18.15. Verejnosti predstaví témy, v ktorých sa pôjde viac do hĺbky v nasledujúcich dňoch počas kongresu. Počas večera v Aule Pavla VI. vystúpia viaceré rodiny so svojimi svedectvami o povolaní k manželstvu, ku svätosti, k odpusteniu, k prijatiu a k bratstvu. Medzi umelcami, ktorí vystúpia na pódiu bude aj talianske spevácke trio Il Volo. Hovoriť sa bude aj o duchovnom dedičstve vôbec prvého blahoslaveného manželského páru Luigiho a Marie Beltrame Quattrocchiových, patrónov Svetového stretnutia, ktorých v roku 2001 blahorečil sv. Ján Pavol II. Účastníkom Festivalu rodín sa napokon prihovorí pápež František.

Pastoračný kongres

Na rozdiel od predchádzajúcich ročníkov Svetového stretnutia rodín tohtoročný kongres „nebude mať akademicky štruktúrované konferencie s teologicko-doktrinálnym obsahom, ale bude momentom stretnutia, načúvania a konfrontácie medzi pracovníkmi v oblasti pastorácie rodín a manželstva“. Okrem apoštolskej exhortácie Amoris laetitia bude zameraný najmä na problematiky, ktoré vystupujú do popredia pri stretnutiach s biskupmi z celého sveta pri návštevách ad limina.
Budú to témy ako spoluzodpovednosť manželov a kňazov v pastorácii jednotlivých cirkví; konkrétne ťažkosti rodín v dnešnej spoločnosti; príprava párov na manželský život; situácie „existenčnej periférie“ v rodinách, či formácia formátorov v pastorácii rodín plnej výziev a ťažkých otázok.
V centre bude opakovaná výzva pápeža Františka k obnove a pastoračnému obráteniu. „Prvým krokom, ktorý ešte musíme všetci urobiť, je pomôcť rodinám uvedomiť si, že majú povolanie, že vo svojom každodennom živote môžu objaviť neuveriteľné cesty svätosti, že môžu premeniť svoje cirkevné a spoločenské prostredie“, uviedla prof. Gambinová.
Pastoračný kongres bude pozostávať z piatich hlavných konferencií, pričom téma každej konferencie sa bude ďalej rozobrať v panelových diskusiách. Celkovo pôjde o 30 vystúpení so 62 relátormi a stretnutia bude viesť 13 moderátorov. Relátormi pochádzajúcimi zo 17 krajín budú okrem troch kňazov zväčša manželské páry činné v pastorácii rodín.

Večer v rímskych farnostiach a eucharistická adorácia

Pastoračný kongres bude mať dve osobitné časti: prvou je večer rímskych farností v piatok 24. júna. Uskutoční sa na tému: „Rodinné spoločenstvo ako štýl spoločenstva v Cirkvi“ a jeho dejiskom budú vybrané rímske farnosti. Druhým momentom bude eucharistická adorácia s meditáciou, ktorá sa uskutoční v Aule Pavla VI. v sobotu ráno. Ostatné dni kongresu, teda štvrtok a piatok, sa začnú svätou omšou, ktorú budú sláviť v Bazilike sv. Petra kardinál Farrell a vikár Svätého Otca pre Rímsku diecézu  kardinál De Donatis.

Fond solidarity

Na Svetovom stretnutí rodín sa budú môcť zúčastniť delegáti aj z mnohých oblastí Afriky, Ázie, Latinskej Ameriky i východnej Európy, vrátane Ukrajiny, ktorí by si nemohli dovoliť finančne pokryť náklady na cestovanie. Umožní im to solidárny fond Dikastéria pre laikov, rodinu a život, do ktorého prispeli aj viaceré biskupské konferencie i Rímska diecéza. Celkovo do Ríma príde 170 delegácií zo 120 krajín sveta, tri štvrtiny z nich tvoria rodiny.

Komunikácia

Organizátori Svetového stretnutia rodín pripravili aj osobitnú webovú aplikáciu obsahujúcu všetky informácie o stretnutí, katechézy, informácie o diecéznych stretnutiach, virtuálne prehliadky štyroch pápežských bazilík a Lateránskeho paláca. Stretnutia budú vysielané - prostredníctvom oficiálnej webovej stránky podujatia romefamily2022.com - na YouTubovom kanáli Rímskej diecézy a vďaka spolupráci s Dikastériom pre komunikáciu aj na stránke Vatican News. Aktivity na sociálnych sieťach boli zverené tímu študentov z Pápežskej univerzity Svätého kríža. Vďaka Vatikánskym médiám bol zavedený systém, ktorý zabezpečuje bezplatný prenos signálu televíznym staniciam, ktoré o to požiadajú, pričom k dispozícii bude v piatich jazykoch (angličtina, španielčina, francúzština, portugalčina, taliančina) plus v posunkovej reči v taliančine a angličtine. Stredajší festival o 18.15, sobotňajšia svätá omša o 17.15 a poludňajšia modlitba Anjel Pána v nedeľu 26. júna na záver stretnutia budú vysielané do celého sveta.( TK KBS, RV, zk; rp ) 20220601029   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]