[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 23. 03. 2023   Meniny má Adrián      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  marec  >>
poutstštpisone
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Aj tretí ročník Sviečky za nenarodené deti v Rakúsku úspešne odštartoval
P:3, 01. 06. 2022 11:41, ZAHFoto: www.erzdioezese-wien.at


Rakúsko 1. júna (TK KBS) Vďaka iniciatíve diakona prof. Pavla Tománka, ktorý slúži vo Viedenskej arcidiecéze, sa v máji 2022 realizoval v Rakúsku už tretí ročník projektu Kerze für ungeborene Kinder (Sviečka za nenarodené deti). Zbierka spojená s predajom sviečok vyniesla v roku 2021 takmer 2700 eur. V minulom roku to bolo takmer 6000 eur. Vyzbierané peniaze idú na  pomoc pre tehotné ženy, slobodné matky s deťmi a rodiny v núdzi v Rakúsku.

V žiadnom prípade by sa tento projekt nemal chápať ako odsudzovanie žien, rodín či lekárov, ale ako spomienka na tie deti, ktoré sa z rôznych dôvodov buď nemohli narodiť, alebo zomreli.

Viedenská arcidiecéza pod patronátom pomocného biskupa Franza Scharla a projektového manažéra diakona Pavla Tománka opäť zorganizovala zbierku s pripomienkou všetkých nenarodených detí. Tento rok sa symbolicky odštartovala v Kostole sv. Jakuba vo Floridsdorfe v 10. viedenskom obvode. Pomáha tehotným ženám, slobodným matkám s deťmi a rodinám v núdzi. Na svätej omši sa veriacim prihovorila aj Nicole Meisner (St. Elisabeth Stiftung) a Barbara Pavelka (Lebensbewegung).

„Som veľmi rád, že s Božou pomocou sme v prvom roku vyzbierali takmer 2 700 € a v druhom roku takmer 6 000 €. Viem, že to nie je veľa, ale stále je to viac, ako nič nerobiť,“ hovorí diakon prof. Tománek. Vyzbierané peniaze boli použité na rodinné, právne a tehotenské poradenstvo, psychoterapiu a na veľkú podporu viedenských domovov matiek s deťmi v núdzi (Arbeitergasse, Molitorgasse, Flurschütz Strasse, Leopold-Böhm –Strasse).

Pavla Tománka k vyhláseniu zbierku v Rakúsku inšpirovala  kampaň, ktorú na Slovensku už viac ako 20 rokov robí organizácia Fórum života. Realizáciu myšlienky sa mu podarilo dotiahnuť až na nemecké a švajčiarske hranice. Na rozdiel od Slovenska, kde sa kampaň realizuje v novembri, v Rakúsku je úzko spätá s májom a so slávením Dňa matiek. Celý projekt je nastavený symbolicky: od jednej matky k druhej matke, čo znamená od Dňa matiek v máji až do Nepoškvrneného počatia dňa 8.decembra.

„Mojou veľkou prosbou by je, aby sa do litánií sv. Jozefa zaradila aj myšlienka, že sv. Jozef je patrónom nenarodených detí. Prečo? Sám svätý Jozef bol v pozícii, keď mohol použiť zákon na kameňovanie Panny Márie (a jej dieťaťa), keďže išlo o nemanželské dieťa. Sv. Jozef sa však rozhodol inak a pod vplyvom Ducha Svätého počúval Boží hlas. Zachránil tak nenarodený Boží život a aj život Márie, svojej snúbenice,“ dodáva diakon prof. Tománek.( TK KBS, pto, ml; pz ) 20220601026   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]