[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 20. 07. 2024   Meniny má Iľja, Eliáš      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Katolícke noviny prinášajú aj prílohu Novokňazi a absolventi Slovenska
P:3, 01. 06. 2022 09:30, DOM

Bratislava 1. júna (TK KBS) Vyšli nové Katolícke noviny (22/2022). Prinášajú osemstranovú prílohu Novokňazi a absolventi Slovenska 2022 s informáciami o novokňazoch zo slovenských diecéz a z jednotlivých reholí s termínmi vysviacok a primičných svätých omší.

Vysvetľujú, že kňazstvo je povolanie, nie kariéra. Je to spôsob života, nie zamestnanie. Stav bytia, nielen nejaká funkcia. V radostnej atmosfére času, keď do Pánovej vinice prichádzajú noví pracovníci, sa opäť pýtame: Kto je novozákonný kňaz? Aký by mal byť?

V novokňazskej prílohe uverejňujú aj rozhovor s pátrom Wieslawom Krzyszychom o kňazstve a spomienku na biskupa Ostravsko-opavskej diecézy Františka Václava Lobkowicza.

Odpovedajú na čitateľskú otázku, prečo by mal byť každý kňaz aktívny v pastorácii a do akej miery by ňou mal realizovať svoje poslanie. Vysvätený kňaz je pastierom jemu zverených veriacich. Je pre nich učiteľom viery a vysluhovateľom sviatostí a svätenín.

Prinášajú reportáž z farnosti Bánovce nad Bebravou. Z jej rodín vychádzajú duchovné povolania aj v súčasnosti. Katolícke noviny sa o tom presvedčili na vlastné oči. Počas návštevy nás ústretovo sprevádzal farár, dekan Stanislav Garaj.

Rozprávajú sa s jezuitským pátrom Ladislavom Csontosom, ktorý sa v marci dožil požehnaného životného jubilea 70 rokov. „Motorom môjho života je milovať dnes viac ako včera,“ hovorí páter Ladislav Csontos, človek a kňaz par excellence.

Predstavujú talianskeho misionára Adriana Pelosina, ktorý vyše štyridsať rokov pôsobí v Thajsku, kde sa venuje ľuďom na okraji spoločnosti. Túžba po kňazstve sa v jeho srdci zrodila už v detstve. Do budhistickej krajiny len s pol percenta kresťanov otec Adriano – ktorý je kňazom a misionárom až do špiku kostí – prišiel, keď mal 32 rokov.

Spomínajú na nedávno zosnulého výnimočného českého herca Josefa Abrháma. „Herecká misia sa končí so životom,“ povedal Josef Abrhám, keď si pred dvanástimi rokmi preberal na filmovom festivale v Trenčianskych Tepliciach cenu Hercova misia. Jeho životná i herecká misia sa uzavrela v pondelok 16. mája.

TK KBS informovala Zuzana Artimová( TK KBS, za; ml ) 20220601015   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]