[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je nedeľa 21. 07. 2024   Meniny má Daniel      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Päť bolestných tajomstiev ruženca za mier pod vedením pápeža Františka
P:3, 31. 05. 2022 15:58, ZAH

Vatikán 31. mája (RV) Ruženec za mier v utorok 31. mája o 18:00 v Bazilike Santa Maria Maggiore bude pozostávať z piatich desiatkov bolestných tajomstiev. Svätý Otec si počas úvodného hymnu uctí kvetmi sochu Panny Márie, Kráľovnej pokoja a prednesie vstupnú modlitbu. Pri jednotlivých desiatkoch ruženca sa budú striedať ľudia trpiaci dôsledkami vojnových konfliktov v dnešnom svete a tí, ktorí im s veľkodušnosťou pomáhajú.

Rodiny zažívajúce násilie vojny bude zastupovať ukrajinská rodina, predmodlievať sa bude mladá mama menom Oksana. Za všetkých tých, ktorí prinášajú nádej a útechu zasiahnutému obyvateľstvu, budú prítomní vojenskí kapláni, a za ľudí, ktorí aj v situáciách veľkého nebezpečenstva a neistoty nezištne slúžia druhým, bude prednášať modlitbu dvojica dobrovoľníkov.

Do ruženca v hlavnej mariánskej bazilike sa zapoja aj jedna sýrska a jedna venezuelská rodina v mene tých, ktorí nespravodlivo trpia v dôsledku konfliktov. Napokon budú prítomní niektorí utečenci v zastúpení ľudí, ktorí museli opustiť svoje domovy a prijatí v iných krajinách sa snažia o nový životný rozbeh.

Prvý desiatok: Ježiš sa modlí na Olivovej hore

Z Evanjelia podľa Lukáša: «A on sa v smrteľnej úzkosti ešte vrúcnejšie modlil, pričom mu pot stekal na zem ako kvapky krvi» (Lk 22,44).

Modlime sa za obete vojny, najmä za tých najbezbrannejších: za deti, za starých ľudí, za chorých. Modlime sa za trpiace rodiny, za otcov a matky, ktorí čakajú na návrat svojich detí, a za deti, ktoré čakajú na návrat svojich otcov a matiek z bojísk, aby nikto netrpel nespravodlivo. 

Druhý desiatok: Vojaci Ježiša bičujú

Z Evanjelia podľa Matúša: «Vtedy im prepustil Barabáša. Ježiša však dal zbičovať a vydal ho, aby ho ukrižovali» (Mt 27,26).

Modlime sa za kňazov, za zasvätené osoby a za všetkých, ktorí prinášajú slovo nádeje a útechu viery ľuďom zasiahnutým vojnou, aby boli vždy nástrojmi milosrdenstva.

Tretí desiatok: Ježiša korunujú tŕním

Z Evanjelia podľa Matúša: «Vyzliekli ho a odeli do šarlátového plášťa, z tŕnia uplietli korunu a položili mu ju na hlavu, do pravej ruky mu dali trstinu, padali pred ním na kolená a posmievali sa mu: „Buď pozdravený, židovský kráľ!“» (Mt 27,28-29). 

Modlime sa za zdravotníkov a dobrovoľníkov, ktorí denne prinášajú humanitárnu pomoc tým, ktorí ju najviac potrebujú, aby boli stále húževnatejší a početnejší. Za rodiny a všetkých ľudí, ktorí prijali utečencov do svojich domovov s otvoreným srdcom, aby sa neunavili prejavovať štedrosť a solidaritu. 

Štvrtý desiatok: Ježiš nesie kríž

Z Evanjelia podľa Jána: «Sám si niesol kríž a vyšiel na miesto, ktoré sa volá Lebka, po hebrejsky Golgota. Tam ho ukrižovali a s ním iných dvoch, z jednej i druhej strany, Ježiša v prostriedku» (Jn 19,17-18).  

Modlime sa za mučených a umierajúcich, najmä za tých, ktorí zomierajú v samote, aby zostali zakotvení vo viere. Modlíme sa za obete znásilnení i za nezvestných, za ich rodiny a priateľov, aby nestrácali nádej.

Piaty desiatok: Ježiš je ukrižovaný a zomiera na kríži

Z Evanjelia podľa Jána: «Pri Ježišovom kríži stála jeho matka, sestra jeho matky, Mária Kleopasova, a Mária Magdaléna. Keď Ježiš okúsil ocot, povedal: „Je dokonané.“ Naklonil hlavu a odovzdal ducha» (Jn 19,25.30). 

Modlime sa, aby skrze vykupiteľskú smrť Ježiša Krista, ktorý zmieril svet s Otcom, prestali vojny a vo všetkých národoch zavládol trvalý pokoj. ( TK KBS, RV, mh, jb; rp ) 20220531031   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]