[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je nedeľa 21. 07. 2024   Meniny má Daniel      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Pápež ocenil Medzinárodnú katolícku komisiu pre migráciu za pomoc Ukrajine
P:3, 31. 05. 2022 15:00, ZAH

Vatikán 31. mája (RV) Medzinárodná katolícka komisia pre migráciu vyše 70 rokov pomáha miestnym cirkvám reagovať na výzvy spojené s masovým vysídľovaním obyvateľstva. Pápež František v pondelok 30. mája komisii osobitne poďakoval za jej úsilie o pomoc pri súčasnej utečeneckej vlne z Ukrajiny, ktorá „najväčším pohybom utečencov v Európe od Druhej svetovej vojny“.

Medzinárodnú katolícku komisiu pre migráciu založil pápež Pius XII. v roku 1951 s cieľom vytvoriť sieť medzi biskupskými konferenciami na celom svete, ktorá by im pomáhala v pastoračnej službe migrantom a utečencom. Dnes má 172 členských organizácií v 65 krajinách a pôsobí v približne 30 krajinách. Hlavné sídlo má v Ženeve.

posolstve zaslanom komisii pri príležitosti jej plenárneho zasadnutia pápež František ocenil prínos jej činnosti zameranej jednak do vnútra Cirkvi, čiže pre pastoračnú činnosť diecéz, ako aj činnosti „ad extra“ pri reagovaní na globálne výzvy a núdzové situácie migrácie formou advokácie (advocacy) v role organizácie občianskej spoločnosti na medzinárodnej scéne.

Záslužnou prácou komisie je zapájanie Cirkvi do posilňovania „medzinárodného povedomia o záležitostiach migrácie s cieľom podporovať dodržiavanie ľudských práv a presadzovanie ľudskej dôstojnosti podľa usmernení sociálnej náuky Cirkvi.“  

Pápež František pri hodnotení dlhoročnej práce komisie vyzdvihol aj jej angažovanosť pri súčasnej migračnej kríze spôsobenej vojnou na Ukrajine:

„Úprimne vám ďakujem za všetku prácu, ktorú komisia vykonala za posledných sedemdesiat rokov. Mnohé z týchto činností mali skutočne rozhodujúci dosah. Ďakujem vám zvlášť za vaše mohutné úsilie pomôcť cirkvám reagovať na výzvy spojené s masovým vysídľovaním obyvateľstva v dôsledku konfliktu na Ukrajine. Ide o najväčší pohyb utečencov v Európe od Druhej svetovej vojny.

Nesmieme však zabúdať na milióny žiadateľov o azyl, utečencov a vysídlených ľudí v iných častiach sveta, ktorí zúfalo potrebujú prijatie, ochranu a lásku. Ako Cirkev chceme slúžiť všetkým a usilovne pracovať na vytváraní pokojnej budúcnosti. Vy máte možnosť dať tvár činorodej láske Cirkvi voči nim!“( TK KBS, RV, mh, jb; rp ) 20220531027   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]