[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 22. 06. 2024   Meniny má Paulína      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Svetový deň starých rodičov a seniorov bude spojený s odpustkami
P:3, 31. 05. 2022 14:36, ZAH

Vatikán 31. mája (RV) Pri príležitosti Druhého svetového dňa starých rodičov a seniorov, naplánovaného na nedeľu 24. júla, dáva Cirkev možnosť získať plnomocné odpustky. Budú ich môcť získať veriaci, ktorí sa zúčastnia na svätej omši, ktorej bude vo Vatikánskej bazilike predsedať pápež František. Podobne ich budú môcť získať chorí, ktorí budú slávenie sledovať na diaľku z domu i tí, ktorí v tento deň navštívia opustených či chorých seniorov.

O udelenie odpustkov pri príležitosti Svetového dňa starých rodičov a seniorov požiadal prefekt Dikastéria pre laikov, rodinu a život  kardinál Kevin Joseph Farell. Apoštolská penitenciária prijala jeho žiadosť a 30. mája vydala osobitnú nótu. Umožňuje ňou získať plnomocné odpustky za obvyklých podmienok (čiže svätá spoveď, prijímanie a modlitba na úmysel Svätého Otca) „starým rodičom, seniorom a všetkým veriacim, ktorí sa, motivovaní skutočným duchom pokánia a lásky, dňa 24. júla  2022“ zúčastnia na „slávnostnej svätej omši, ktorej bude vo Vatikánskej bazilike predsedať Svätý Otec František alebo na rozličných sláveniach odohrávajúcich sa po celom svete“. Odpustky sa budú môcť získať aj pre duše v očistci.

Návšteva seniorov

 

V ten istý deň budú môcť získať plnomocné odpustky aj tí, ktorí venujú čas návšteve seniorov v núdzi - chorých, osamelých či hendikepovaných, a to buď osobne, alebo aj virtuálne cez komunikačné prostriedky. Rovnaké odpustky získajú seniori, chorí a všetci tí, ktorí „nebudú môcť z vážneho dôvodu opustiť svoje domovy a duchovne sa zapoja do posvätného slávenia Svetového dňa, obetujúc milosrdnému Bohu svoje modlitby, bolesti a utrpenia svojho života, osobitne počas prenosov pápežových slov a rôznych slávení prostredníctvom médií“.

Apoštolská penitenciária sa v nóte obracia aj na kňazov, aby pri tejto príležitosti ochotne a veľkodušne vysluhovali sviatosť pokánia.

Pastoračné materiály

 

Dikastérium pre laikov, rodinu a život zaslalo všetkým biskupským konferenciám materiály na slávenie druhého ročníka Svetového dňa seniorov, s cieľom lepšie sa naň pripraviť a „uviesť do praxe pozvanie Svätého Otca sláviť tento deň v každej diecéze, farnosti a cirkevnom spoločenstve“. Materiály sú aj pomôckami pre pastoračnú pozornosť voči seniorom s výhľadom do budúcnosti.

„Pozornosť venovaná starým rodičom a starším ľuďom nemôže byť niečím výnimočným, pretože ich prítomnosť nie je výnimočná, ale je stabilnou súčasťou našich spoločností“, uvádza prefekt dikastéria kardinál Kevin Farrell. Ako dodáva, „Svätý Otec nás pozýva, aby sme si uvedomili ich význam v živote našich krajín a komunít a aby sme to robili nie ojedinele, ale systematicky. To znamená, že nejde len o pomáhanie v krízových situáciách, ale o položenie základov pre dlhodobú pastoračnú prácu“ pre budúce desaťročia.( TK KBS, RV, zk; rp ) 20220531026   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]