[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 18. 07. 2024   Meniny má Kamila      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Utečencom bude pomáhať Charitné vzdelávacie centrum v Dolnom Kubíne
P:3, 31. 05. 2022 11:53, DOM

Dolný Kubín 31. mája (TK KBS) V Dolnom Kubíne v pondelok otvorili v poradí druhé Charitné vzdelávacie centrum, ktoré bude slúžiť aj ako centrum pomoci pre utečencov z Ukrajiny. Projekt vznikol vďaka spolupráci Slovenskej katolíckej charity, Spišskej katolíckej charity, sieti predajní dm drogerie markt (projekt: Pre lepší svet spoločne) a mesta Dolný Kubín.

Charity pokrývajú personálne obsadenie, mesto poskytne priestory na voľnočasové a kultúrne  aktivity  a spoločnosť dm drogerie markt sa podieľala na materiálnom vybavení Charitného centra pomoci. Centrum sa nachádza na ulici Nemocničná 1 (oranžová budova oproti Kauflandu).

Cieľom projektu je adaptácia, integrácia a sociálna inklúzia sociálne znevýhodnených občanov a v neposlednom rade utečencov.  V rámci pomoci bude klientom umožnená terapia, rozvojové a vzdelávacie aktivity pre deti i dospelých, tvorivé a voľnočasové aktivity.  Dospelým pracovníci centra budú pomáhať s hľadaním možností vlastného ubytovania ako aj so zapájaním do kultúrnych aktivít v komunite.

Pre spoločnosť má vznik takéhoto centra viacero prínosov. Centrum bude môcť pokračovať vo svojom fungovaní aj v prípade ukončenia vojnového konfliktu a návratu Ukrajincov domov.

Sociálni pracovníci sa budú venovať utečencom ako aj domácim obyvateľom, fungovanie takéhoto centra predchádza vytváraniu rizikových skupín a sociálne vylúčených osôb, zároveň úspešná integrácia utečencov môže prispieť k rozvoju miestnej komunity a spoločnosti či k rozvoju solidarity a spolupatričnosti v spoločnosti.

Kľúčovým faktorom k  zlepšeniu sociálnej situácie ľudí v núdzi a dlhodobo nezamestnaných je získanie stabilného zamestnania a pravidelného príjmu.

Fungovanie takéhoto centra im môže  pomôcť pri postupnom uplatnení sa na trhu práce. V rámci práce s klientom bude prvým krokom zisťovanie jeho schopností a pomenovanie silných a slabých stránok, neskôr hľadanie dobrovoľníckej stáže, aby klient nadobudol pracovné návyky, a zároveň bude mať príležitosť začleniť sa do komunity.

Následne, po pozitívnom vyhodnotení týchto krokov mu bude sociálny pracovník nápomocný pri hľadaní práce a príprave na pracovný pohovor. Nájdením práce sa aktívna účasť klienta na projekte končí, ďalej však bude podporovaný sociálnymi pracovníkmi centra.

Ukrajinským utečencom a ich deťom budú v centre umožnené tvorivé aktivty a dielne, materiál na arteterapiu, či jazykové kurzy. Okrem toho im bude v prípade potreby umožnená terapeutická pomoc či už individuálna alebo skupinová.

Zdroj: Spišská katolícka charita Katarína Havrilová ( TK KBS, skch, ml; pz ) 20220531022   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]