[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 15. 06. 2024   Meniny má Vít      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

V Komárne oslávili desiate výročie vysielania Rádia Mária
P:3, 30. 05. 2022 12:57, DOM

Komárno 30. mája (TK KBS) V sobotu 28. mája sa v Bazilike svätého Ondreja v Komárne konala slávnostná svätá omša pri príležitosti 10. výročia požehnania štúdia Rádia Mária v Komárne. Ďakovnú svätú omšu celebroval trnavský arcibiskup Mons. Ján Orosch.

Rádio Mária vysiela v Komárne v maďarskom jazyku. Je súčasťou celosvetovej siete Rádia Mária so sídlom v Taliansku. Na začiatku svätej omše pozdravil prítomných programový riaditeľ rádia Lóránt Lépes. Arcibiskup Ján Orosch vo svojom príhovore pripomenul prípravu, ktorá predchádzala vzniku štúdia a začiatky vysielania. Vyzdvihol, že v súčasnosti na Slovensku fungujú dve Rádiá Mária: v Bratislave slovenské a v Komárne maďarské vysielanie. Pripomenul dôležité poslanie rádia pre chorých a starých, ktorí nemajú inú možnosť sa zapojiť do liturgie a spoločných modlitieb.

Prezident rádia v Komárne Zsolt Szabó sa vo významnej miere pričinil o to, že na Slovensku vysielajú na troch frekvenciách: v Nových Zámkoch, v Leviciach a v Rožňave. Na konci svätej omše prezident rádia pozdravil trnavského arcibiskupa aj pri príležitosti jeho narodenín. Anna Ancsinová, Prof. József Lapos, bývalí prezidenti Rádia Mária Rádia ako aj súčasný prezident a programový riaditeľ boli ocenení pamätnou medailou Trnavskej arcidiecézy. Na slávnosti sa zúčastnili predstavitelia Rádia Mária z Rumunska, Srbska a Maďarska, ktorí sa na záver krátko prihovorili prítomným.

Rádio Mária vzniklo na podnet sv. Jána Pavla II. v obci Erba v roku 1987. V roku 1990 sa vysielanie rozšírilo na celé Taliansko. V roku 1998 bola založená Svetová rodina Rádia Mária (World family of Radio Maria), ktorá koordinuje založenie nových rádií a združuje už existujúce  rádiá. V súčasnosti Svetová rodina zastrešuje 122 rádií.

Rádio Mária je založené na službe dobrovoľníkov a je financované z darov poslucháčov a sponzorov. Kostru programu tvorí modlitba (denne sv. omša, celá liturgia hodín, ružence), kresťanské učenie (katechéza, exegéza, liturgika, prednášky...) a kresťanský život (pastorácia rodín, programy pre deti a mládež, svedectvá...).

Podľa stanov Rádio Mária nevysiela reklamu, nezaoberá sa straníckou politikou. Jeho cieľom je viesť poslucháčov k autentickému kresťanskému životu, duchovná obnova, rast vo viere pod ochranou Panny Márie. Rádio Mária je finančne a právne nezávislé od Cirkvi i štátu, ale je v plnej miere verné učeniu Katolíckej cirkvi. Garantujú to kňazi, ktorí sú programovými riaditeľmi rádia v jednotlivých krajinách.

Svätý Otec Benedikt XVI. v októbri 2009 na námestí sv. Petra týmito slovami pozdravil prítomných predsedov a riaditeľov Rádií Mária: „Pozdravujem delegátov Svetovej rodiny Rádia Mária z rôznych kontinentov. Povzbudzujem ich, aby pokračovali vo veľmi dôležitej práci v službe šírenia evanjelia“.

Dnes už zosnulý pán Emanuele Ferrario, prvý prezident Svetovej rodiny Rádia Mária dostal čestné vyznamenanie mesta Miláno z dôvodu, že „prostredníctvom Rádia Mária sa niekoľko desiatok miliónov ľudí môže denne modliť ako jedna veľká viacjazyčná rodina. Rádio Mária sa stalo celosvetovou sieťou, ktorá preklenuje kontinenty.“

Zdroj: Arcibiskupský úrad v Trnave Lóránt Lépes( TK KBS, abu tt, lle, ml; pz ) 20220530039   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]