[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 15. 06. 2024   Meniny má Vít      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Koordinátor služby CHARIS Slovákom: Boh nás povoláva zmeniť svet
P:3, 30. 05. 2022 09:05, DOM

Badín 30. mája (TK KBS) V Badíne sa konala v uplynulých dňoch prvá slovenská konferencia služby CHARIS. Pozvanie prijal koordinátor služby CHARIS pre Európu Zoltán Végh a videoposolstvo účastníkom zaslal koordinátor služby CHARIS pre svet Pino Scafuro. Na zasadnutí sa zúčastnil aj košický pomocný biskup Marek Forgáč, cirkevný asistent pre službu CHARIS na Slovensku.

Na konferencii, ktorá sa konala v Dome Xaver v Badíne, bolo prítomných okolo 100 účastníkov z 35 spoločenstiev, prúdov a farností. Zoltán Végh, koordinátor služby CHARIS pre Európu, hovoril o vízii a štruktúre služby CHARIS a prostredníctvom videa sa prihovoril koordinátor služby CHARIS pre svet Pino Scafuro, ktorý zdôraznil potrebu jednoty v rozličnosti a kreativitu v novej evanjelizácii.

Koordinátor služby CHARIS na Slovensku redemptorista P. Jozef Mihok CSsR formuloval výzvy, ktoré stoja pred Katolíckou charizmatickou obnovou na Slovensku a povzbudil prítomných k odvahe prinášať milosť krstu v Duchu Svätom celej Cirkvi tak, ako k tomu vyzýva Svätý Otec František.

Nasledovala spoločná modlitba, kde jednotlivé skupiny prosili o odpustenie zranení z minulosti: kňazi laikov a laici kňazov, mladí starších a starší mladých, muži a ženy, lídri spoločenstiev. Účastníci si navzájom žehnali novú skúsenosť Ducha Svätého a prosili ho, aby si ju nenechávali len pre seba, ale aby ich vyslal tam, kde chce (Jn 7, 37-38).

Predseda Združenia kresťanských spoločenstiev mládeže a vedúci spoločenstva Južania v Trenčíne Eduard Filo predstavil účastníkom konferencie CHARIS evanjelizačný projekt Žatva. O skúsenosť a svedectvá z veľkokapacitného centra pre pomoc utečencom z Ukrajiny v Michalovciach sa podelil diecézny kňaz Ján Buc, člen Národnej služby communia (NSC).

Osobné svedectvo o krste v Duchu Svätom, charizmatickej obnove a prijímaní zmien v štruktúrach, ktoré priniesla služba CHARIS, priniesol kňaz Dušan Lukáč, správca farnosti Brezno a člen NSC.

Konferencia vyvrcholila slávením svätej omše, ktorú celebroval Mons. Peter Brodek. P. Juraj Ďurnek SchP, provinciál piaristov na Slovensku, člen Národnej služby communia a predseda Konferencie vyšších rehoľných predstavených na Slovensku, v kázni pripomenul prenasledovanie kresťanov a duchovné ovocie, ktoré toto prenasledovanie prinieslo a prináša.

Medzinárodnú službu katolíckej charizmatickej obnovy CHARIS slávnostne uviedol do úradu pápež František  na Turíce v roku 2019. Táto služba zriadená Svätou stolicou prostredníctvom Dikastéria pre laikov, rodinu a život dostala za úlohu napĺňať svoje poslanie predovšetkým šírením krstu v Duchu Svätom v celej Cirkvi, budovaním jednoty Kristovho tela a službou chudobným.

Ako odpoveď na toto želanie Svätého Otca vznikol na Slovensku podľa oficiálnych usmernení k bodu IV. 4. stanov služby CHARIS dočasný koordinačný tím zložený z 13 zástupcov jednotlivých spoločenstiev a vyjadrení Katolíckej charizmatickej obnovy, ktorý bol v roku 2021 uznaný kanceláriou CHARIS vo Vatikáne za Národnú službu communia (CNSC).

V tom istom roku bol na plenárnom zasadnutí KBS za cirkevného asistenta pre službu CHARIS menovaný biskup Mons. Marek Forgáč. Úlohou národných služieb communia je podľa stanov CHARIS najmä budovať a posilňovať širokú a rozmanitú rodinu Katolíckej charizmatickej obnovy.

TK KBS informoval Marvin Rodriguez( TK KBS, mro, ml; pz ) 20220530031   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]