[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 15. 07. 2024   Meniny má Henrich      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Saleziánska komunita na Kopánke už pôsobí v novoposvätenom kostole
P:3, 28. 05. 2022 13:05, DOM

Trnava 28. mája (TK KBS) Príbeh saleziánskej pastorácie na kraji Trnavy na Trnávke je dlhý – no jeho prelomové okamihy sa začali v čase pandémie, keď sa komunita saleziánov odhodlane pustila do dlho plánovanej prestavby kostola. Ich úsilie vyvrcholilo práve v sobotu 21. mája, keď prišla novozrekonštruovaný kostol konsekrovať hlava Trnavskej arcidiecézy, arcibiskup Mons. Ján Orosch.

Slávnostná liturgia za účasti svätiteľa, trnavského arcibiskupa Jána Oroscha, generálneho vikára Petra Šimka, kancelára kúrie Dušana Kolenčíka, provinciála saleziánov don Petra Timka, domácej komunity saleziánov, ako aj „štartérom“ prestavby don Petrom Jackom sa začala spolu s množstvom veriacich privítaním celebranta a odovzdaním kľúča od chrámu.

Svätá omša požehnania obnoveného chrámu pokračovala vo vnútri kostola slávnostným požehnaním svätenou vodou nielen prítomných veriacich, ale aj stien kostola. Pred čítaním lekcií otec arcibiskup modlitbou s evanjeliárom v ruke prosil, aby v tomto chráme bez prestania zaznievalo Božie slovo, objasňovalo Božie tajomstvo a dalo v Cirkvi spásu.

Po homílii arcibiskup konsekroval nový oltár Kostola Panny Márie Pomocnice, do čela oltára boli vložené relikvie blahoslaveného dona Titusa Zemana. Počas pomazania a posviacania oltára mal arcibiskup oblečenú zásteru menom gremiál, používanú osobitne práve pri posviacke kostola, vysviacke kňazov alebo aj pri umývaní nôh vo Štvrtok svätého týždňa.

Až po požehnaní oltára bola naň prestretá oltárna plachta, prinesená kvetinová výzdoba a na oltár sviece, zapálené po modlitbe. Na záver svätej omše, po krátkej adorácii bola Eucharistia vložená do pripraveného nového bohostánku. Celebrantovi a svätiteľovi ďakoval za dar posväteného kostola don Peter Kvašňovský, správca kostola.

Slovo dostal aj don Peter Jacko, ktorého iniciatívou a nadšením sa prestavba Kostola Panny Márie Pomocnice začala. Saleziáni sú vďační aj za pomoc Trnavského arcibiskupského úradu, kde niekoľkokrát prišli prosiť o finančné prostriedky na dokončenie stavby, čo – ako povedal arcibiskup – si tiež vyžaduje odvahu.

Celú slávnosť konsekrácie obnoveného kostola sprevádzal zmiešaný zbor saleziánskej farnosti na Kopánke.

Saleziáni na Kopánke dali posviacke nových priestorov kostola šmrnc a ducha riadnej oslavy: sobotňajšia slávnostná svätá omša s konsekráciou kostola bola stredom programu, ktorý sa začal už v piatok mládežníckou svätou omšou na ihrisku, mimochodom, tiež zánovnom.

Na svätú omšu bol prinesený aj veľký strom – kmeň ako symbol rastu tohto diela počas osemdesiatich rokov prítomnosti saleziánov. Strom bude zasadený na nádvorí ako pripomienka tejto slávnosti. Po nej nasledoval zábavno-súťažný program, mladých čakalo aj prekvapenie.

Aktivity pokračovali aj po posviacke slávnostným spoločným obedom všetkých prítomných, gazdinky priniesli koláče, slané a iné pohostenie, atmosféra bola nezabudnuteľná. Deti čakalo divadlo Na hojdačke, rodiny si užili súťažno-zábavný program Kopánka pre všetkých. Večer čakalo účastníkov slávnostné otvorenie všetkých priestorov a koncert speváka Bystríka s kapelou.

V nedeľu farnosť oslávila saleziánsky sviatok Panny Márie Pomocnice svätou omšou na ihrisku. Svätú omšu celebroval don Peter Timko, provinciál saleziánov. Hovoril o zázraku dnešných čias, ktorý sa udial na Kopánke podobne, ako kedysi zažil don Bosco zázrak na Valdoccu.

Slovo „zázrak“ rozdelil na dve slová – ZA ZRAK – čo nás má naučiť pozerať sa očami aj za to všetko, čo sa dialo v pozadí rekonštrukcie. Popoludnie potom už patrilo u saleziánov obľúbenému športu v podobe futbalového turnaja Kopánka cup. Heslom trojdnia bolo „Kopánka pre všetkých“ – a davy ľudí, ktorí stále prichádzali do priestorov saleziánskeho diela, naplnili toto heslo do bodky.

Ako vníma dar nového posväteného chrámu don Juraj Kovaľ, direktor komunity saleziánov na Kopánke? „Pre nás je to historická udalosť, na ktorú budeme dlho spomínať. Posviacka kostola je najväčší sviatok, väčší ako sviatok niektorého svätého, preto sa z toho veľmi tešíme.

Doteraz bol kostol v provizórnych podmienkach, takže to, že sa ho podarilo zrekonštruovať, je ten najväčší dar, aký sme mohli dostať. Celá komunita na Kopánke sa z tohto diela tešila o to viac, že slávime aj 80. rokov príchodu saleziánov na Kopánku. Aj preto sme chceli pripraviť veľkú slávnosť, chystali sme ju tri mesiace.

Keďže tu cez víkend bolo na programe množstvo ľudí – aj neveriacich, ktorí videli naše aktivity, hudbu, súťaže, veríme, že sa tento potenciál nového kostola zúročí," povedal.

Svoje slovko k celej atmosfére nám dala aj saleziánka-spolupracovníčka Martina Chvostálová. Pred dvoma rokmi 25. mája 2020 si tesne pred ohlásením prestavby neveriacky odfotili priestory starého kostola, hlasy k tomuto počinu boli kadejaké. Samotné práce na prestavbe však veľmi spojili farnosť.

Každý oznam saleziánov s prosbou, čo potrebujú, znamenal vždy otvorené srdce a pripravené ruky na pomoc. Vznikali nové priateľstvá, ktoré sa najlepšie rodia pri práci. Nie vždy sa všetkým dalo prísť pomáhať, ale ako saleziáni zdôrazňovali, veľmi potrebná bola a je aj modlitebná pomoc.

Pre brigádnikov sa varil guláš, pomáhal každý, aj deti, atmosféra pri príprave bola výborná, skvelé rozhovory a zblíženie sa ľudí. Zázrakom bolo aj finále pred vysviackou: zrazu pribudla zeleň – tráva, stromy... Celý príbeh prestavby kostola vnímajú ako obrovský Boží dar.

Zdroj: Arcibiskupský úrad v Trnave Mária Kohutiarová( TK KBS, abu tt, mko; ml ) 20220528001   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]