[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 13. 07. 2024   Meniny má Margita      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Pápež František na Katholikentag: Len spoločne môžeme napredovať
P:3, 27. 05. 2022 11:58, ZAH

Vatikán/Nemecko 27. mája (RV) Pápež František poslal pozdravné posolstvo pre 102. nemecké katolícke dni (25. - 29. mája 2022). Odvoláva sa v ňom na motto Katolíckeho stretnutia - Zdieľať život - a zdôrazňuje žiarivý príklad, ktorý pre dnešok predstavuje aj svätý Martin, patrón Stuttgartu.

Pozdravné posolstvo Svätého Otca Františka

Drahí bratia a sestry

Srdečne pozdravujem všetkých, ktorí sa tu zišli pri príležitosti 102. medzinárodného dňa nemeckých katolíkov Katholikentag v Stuttgarte, aby vzdali Bohu slávu a spoločne svedčili o radosti z evanjelia.

"Zdieľanie života." To je motto týchto dní. Boh je Stvoriteľ a autor všetkého života. Vdýchol do človeka svoj dych života. Mnohokrát a mnohými spôsobmi zdieľa svoj božský život s ľuďmi a v jeho Synovi Ježišovi Kristovi toto Božie "zdieľanie života" dosahuje svoj neprekonateľný vrchol: zdieľa náš pozemský život, aby nám umožnil mať účasť na jeho božskom živote.

Týmto spôsobom zostupuje do najhlbších hlbín našej ľudskosti. Jeho osobitná láska patrí chudobným a trpiacim, dokonca sa s nimi stotožňuje (porov. Mt 25). Preto v týchto dňoch myslíme na ľud Ukrajiny a modlíme sa za všetkých, ktorých život je ohrozený a postihnutý, za všetkých, ktorí túžia po plnosti života, ktorú môže dať len Pán. Modlime sa za jeho pokoj!

Ježiš sa s nami ľuďmi nielen o niečo delí, ale dáva nám všetko: seba samého. Dáva za nás svoj život. „Miloval svojich, ktorí boli na svete, a miloval ich až do konca" (Jn 13,1). Preto sme tiež poverení žiť nielen pre seba, ale aj dávať svoj život za Boha a blížnych. Takéto zasvätenie života môže mať mnoho podôb. Mám na mysli napríklad matky alebo otcov, ktorí sa naplno venujú svojim deťom, mnohých ľudí, ktorí zanechávajú svoj vlastný život v cirkevnej službe alebo v sociálnych a charitatívnych povolaniach, aby slúžili a pomáhali iným. Najmä v krízach dnešnej doby môžeme vďaka Bohu zakúsiť, aká veľká je ochota mnohých obetovať sa pre druhých. Nikto sa nemôže zachrániť sám. Všetci sme na jednej lodi. Preto je potrebné, aby sme si uvedomili, že všetci sme deti jedného Otca, bratia a sestry, že všetci spoločne obývame jeden dom, ktorý nám bol zverený, že jeden žije z druhého a že sa nemôžeme vyhnúť vzájomnému zdieľaniu života. Len spoločne môžeme dosiahnuť pokrok. Ak každý dá, čo môže, život každého z nás bude bohatší a krajší! To, čo nám Boh dáva, nám vždy dáva, aby sme sa o to podelili s ostatnými a urobili to pre nich plodným.

Svätý Martin, patrón diecézy Rottenburg-Stuttgart, je pre nás v tomto smere žiarivým príkladom. Tým, že sa so žobrákom podelil o svoj plášť, poskytol mu nielen život zachraňujúce teplo, ale aj ľudské uznanie a uznanie. Všetci, ktorí nosíme meno Ježiša Krista, sme povolaní nasledovať príklad svätca a deliť sa o svoje zdroje a možnosti s tými, ktorí to potrebujú. Bdivo kráčajme životom a rýchlo si všimnime, kde sme potrební.

Na záver by som chcel spomenúť ešte jeden aspekt zdieľania: nejde len o to, že každý - aj ten najchudobnejší - má čo dať druhým. Je tiež pravda, že každému - aj tomu najbohatšiemu - niečo chýba, a preto potrebuje dary svojich blížnych. Prijať niečo od druhých je niekedy ťažšie ako niečo dať, pretože to znamená priznať si vlastnú nedokonalosť. Peter sa musel s ťažkosťami naučiť prijať službu svojho Majstra, keď mu umýval nohy. Prosme aj o pokoru, aby sme dokázali prijať niečo od druhých.

Panna Mária je príkladom tohto pokorného postoja voči Bohu, ktorý od nás očakáva všetko a je predpokladom toho, aby nás obdaroval svojimi darmi. Uprostred apoštolov prosí a očakáva Ducha Svätého a aj dnes, po našom boku a s nami, prosí o tento dar všetkých darov.

V tomto zmysle vás v týchto dňoch osobitne zahŕňam do svojich modlitieb. Prosím, nezabudnite sa modliť aj za mňa! Zo srdca vám všetkým prajem krásny Katholikentag.

Pápež František( TK KBS, ts cbk, pva, ml; pz ) 20220527045   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]