[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 13. 07. 2024   Meniny má Margita      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Načúvať ľudskosti poza hluk vojny – zamyslenie pred Nedeľou médií
P:3, 27. 05. 2022 11:05, ZAH

Vaikán 27. mája (TK KBS) Pred blížiacou sa Nedeľou masmédií, ktorá sa bude sláviť 29. mája a pápež František k nej vydal posolstvo s témou „Počúvať ušami srdca“, prinášame zamyslenie z pera Alessandra Gisottiho, člena edičného tímu Dikastéria pre komunikáciu Svätej stolice.

Alessandro Gisotti

Svetový deň komunikácie, ktorý pripadá na budúcu nedeľu, sa zameriava na tému počúvania a zdôrazňuje naliehavosť postaviť človeka do centra informovania. Ako zdôraznil pápež František, „dobrá žurnalistika sa nedá robiť bez schopnosti počúvať“. Táto potreba sa ešte viac prejavila počas pandémie a teraz počas tragickej vojny na Ukrajine.

„František je človek, ktorý nielen počuje, ale aj načúva.“ 

Je príznačné, že ten, kto týmito slovami vystihol pápeža, je generálny sekretár Ukrajinskej charity (Caritas-Spes Ukrajina), duchovný otec Vjačeslav Grynevič po nedávnom stretnutí s pápežom v Dome sv. Marty. Palotínsky kňaz sa podelil s tým, že práve toto „načúvanie“ je popri humanitárnej práci v skutočnosti tou najdôležitejšou úlohou, ktorú on i ostatní pracovníci a dobrovoľníci ukrajinskej Charity vykonávajú od 24. februára, dňa začiatku ruskej invázie. Načúvať utrpeniu matiek, ktoré stratili svoje deti, otcov, ktorí bojujú za svoju vlasť a nevedia, či ešte uvidia svoje rodiny. Načúvať neutíšiteľnému plaču detí, ktoré už takmer sto dní žijú v strachu, obklopené krutou vojnou, ktorá prerušila prirodzený beh ich života hier, školy a rodinných vzťahov, akým by mal byť život každého dieťaťa. Treba teda počúvať. Nie iba počuť. Pretože na počutie stačí ucho, na počúvanie je potrebné srdce. Tam má počúvanie svoje sídlo.

Keď si pápež František zvolil za tému tohtoročného Svetového dňa spoločenskej komunikácie práve počúvanie, jeho reflexia vychádzala predovšetkým z traumatickej skúsenosti pandémie Covid-19. Mal na mysli existenciálnu osamelosť, do ktorej sa časť ľudstva nutne dostala obmedzujúcimi opatreniami proti nákaze, ktoré paralyzovali to, čo najviac odlišuje ľudskú bytosť, osobu: vzťahy s blížnymi. Nie náhodou čítame v posolstve na deň, ktorý sa bude sláviť budúcu nedeľu, že „v tomto čase, zranenom dlhou pandémiou, je schopnosť počúvať spoločnosť ešte vzácnejšia“.

Podľa Františka „treba nastaviť ucho a počúvať do hĺbky, predovšetkým pokiaľ ide o spoločenský nepokoj, ktorý v dôsledku spomalenia alebo zastavenia mnohých ekonomických aktivít narastá”. Musíme teda zachytiť túžbu po vypočutí, ktorá sa náramne rozrástla uprostred toho neprirodzeného ticha, ktoré zaľahlo na naše komunity počas toľkých mesiacov, a znovu objaviť potrebu byť si navzájom blížnymi (práve toto bolo témou Františkovho prvého posolstva ku Dňu masmédií v roku 2014). Iba ak sa priblížiš k druhému, ak sa staneš jeho blížnym, iba ak si od neho vzdialený na jediný úder srdca – ako to naznačuje pápež – môžeš ho skutočne počúvať.

Ak teda téma počúvania vyplynula predovšetkým zo skúsenosti s pandémiou, nemá o nič menšiu hodnotu v tragickom kontexte vojny na Ukrajine, ako aj každého konfliktu. Ak v čase pandémie musela schopnosť počúvať nájsť správne frekvencie v tichu, teraz je to v rinčaní zbraní, v hluku vojny, kde tento postoj srdca musí byť schopný zachytiť hlas toho, kto trpí. Podľa funkcionalistického modelu ku komunikácii dochádza, ak existuje odosielateľ, prijímateľ a spoločný kód. Takto sa komunikácia sústreďuje skôr na „niečo povedať“ než „niekoho počúvať“. Vojna, rovnako ako pandémia, naopak ukázala to, čo naznačil už filozof Abraham Kaplan (rodák z Odesy), ktorého pápež cituje v posolstve, a to, že autentická komunikácia sa nezužuje na stret dvoch monológov (akýsi duológ), ale vyžaduje si, aby obe strany, „ja“ a „ty“ „vychádzali von“, smerujúc jeden k druhému. „Počúvanie je teda“ – ako píše pápež František – „prvým nevyhnutným ingredientom dialógu a dobrej komunikácie. Nekomunikujeme, ak najskôr nepočúvame, a bez schopnosti počúvať nemôžeme robiť dobrú žurnalistiku.“

V uvedenom tvrdení nachádzame výzvu a odkaz pre pracovníkov médií, najmä v takej citlivej a nepredvídateľnej historickej chvíli, akú prežívame. Ak chcete robiť dobrú komunikáciu, dobrú žurnalistiku, musíte počúvať. Predovšetkým načúvať tým, ktorí majú najslabší hlas. Je to úloha, ktorú s nasadením vlastného života plnia mnohí novinári na Ukrajine, ako aj na iných miestach, kde sa vedú viac či menej zabudnuté vojny. Počúvanie si vyžaduje trpezlivosť a pokoru. Cnosť, ktorá, ako uviedol pápež pri stretnutí s novinármi Združenia zahraničnej tlače v Taliansku 18. mája 2019, nás robí slobodnými, nie tuctovými. „Pokorný novinár,“ vyhlásil pápež pri tejto príležitosti, „je novinárom slobodným. Slobodným od ovplyvňovania. Slobodným od predsudkov, a preto odvážnym“. Túto slobodu je dnes potrebné chrániť viac ako kedykoľvek predtým, vo vedomí, že práca informovania nie je len povolaním, ale poslaním v službe spoločnému dobru.( TK KBS, RV jb, ml; pz ) 20220527038   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]