[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 17. 06. 2024   Meniny má Adolf      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Projekt Adopcia na diaľku® charita rozšíri do krajín Latinskej Ameriky
P:3, 25. 05. 2022 10:08, DOM

Bratislava 25. mája (TK KBS) Slovenská katolícka charita sa prostredníctvom projektu Adopcia na diaľku®, ktorý funguje už 25 rokov, rozhodla zamerať svoju pozornosť na pomoc v krajinách latinskej Ameriky. Ide o krajiny Honduras a Kuba. V Hondurase sa partnerom charity stali sestry zo Spoločnosti dcér kresťanskej lásky sv. Vincenta de Paul. V začiatočnej fáze projektu prijali fotografie a dotazníky od prvých 100 detí, pre ktoré hľadá charita na Slovensku ochotných darcov. Prinášame príbeh osemročnej Dini, ktorá priblížuje Honduras a oblasť Wampusirpi.

„Ahojte, sestrička Gerardína mi povedala, že ľudia zo Slovenska mi pomôžu chodiť do školy a poprosila ma, aby som im napísala niečo o Hondurase a mojej dedinke Wampusirpi. Podľa mňa je Honduras veľká a krásna krajina, ktorá sa mi páči. Viem to hlavne zo slov mojich učiteľov, pretože som nikdy neopustila Wampusirpi. Cestou do školy stretávam ďalšie deti a mojich spolužiakov. Spoločne vidíme rôzne zvieratká od domácich až po vtáčiky hýriace všetkými farbami. V našej dedinke sa nachádza ihrisko, kde sa hrávame, ošetrovňa, kde chodíme, keď je nám zle alebo nás niečo bolí, a množstvo drevených chatiek, kde bývajú naši susedia. Cez našu dedinku preteká rieka, kde sa ľudia chodia umývať alebo prať svoje veci.

Veľa ľudí z dediny sa živí pestovaním. Pestujú ryžu, fazuľu, kukuricu, banány alebo hocičo iné, čo potom predávajú alebo ich zjedia. Ja bývam len so svojimi starými rodičmi. Starký chodieva do lesa po drevo a banány, z ktorých robí Wabul. Je to pitie, ktoré mi veľmi chutí. Starká upratuje v našej chatke, chodieva prať do rieky a varí, ja jej pri tom pomáham, ako viem. Veľmi sa teším, že dobrí ľudia zo Slovenska mi budú pomáhať chodiť do školy. Chodím tam veľmi rada a mojimi obľúbenými predmetmi sú matematika a prírodoveda. Už viem na mape ukázať Slovensko. Mojim veľkým snom je stať sa doktorkou, aby som sa mohla postarať o svojich starých rodičov tak, ako sa oni teraz starajú o mňa," píše Dina.

„Všetky deti z Wampusipri žijú vo veľkej chudobe. Dina svojho otca nikdy nepoznala, pretože rodinu opustil ešte pred jej narodením. O šesť rokov neskôr opustila svoju dcéru aj matka a výchovu prevzali jej starí rodičia. Obaja sa snažia, aby Dina dostala všetko, čo potrebuje, ale vzhľadom na ich vek majú ťažkosti privyrobiť si. Dina je veľmi šikovná. Patrí do etnickej skupiny Miskito, ktorá má svoj vlastný jazyk. Okrem neho vie rozprávať aj po španielsky. Ako každé dieťa má aj ona svoje sny a ja Vám ďakujem, že ste sa rozhodli svoju pomoc venovať deťom z našej dediny Wampusirpi. Konečne mám zase pocit nádeje, že sa všetko s pomocou Božou a vašou zlepší," píše o Dine sr. Gerardina. Dina nie je jediné dieťa zapojené v projekte. Spolu s ňou čaká na ochotného darcu ďalších 100 detí.

Záujemcovia sa môžu prihlásiť TU.

Zdroj: Slovenská katolícka charita( TK KBS, skch; ml ) 20220525016   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]