Vatikán 23. januára (RV) Návšteva Ukrajiny „mi umožnila dotknúť sa rán tejto krajiny“ – to sú slová sekretára pre vzťahy so štátmi Mons. Paula Richarda Gallaghera, ktoré vyslovil na tlačovej konferencii v Kyjeve v piatok 20. mája po stretnutí s ukrajinským ministrom zahraničných vecí Dmytrom Kulebom na záver svojej trojdňovej návštevy krajiny. Mons. Gallagher potvrdil ochotu Svätej stolice sprostredkovať mierové rokovania a spomínajúc na masové hroby v Buči vyzval nebrať mier za samozrejmosť.
„Cieľom mojej návštevy je prejaviť blízkosť Svätej stolice a pápeža Františka ukrajinskému ľudu, najmä vo svetle ruskej agresie voči Ukrajine“, povedal Mons. Gallagher, pričom vysvetlil: „Moja návšteva je pokračovaním osobitnej pozornosti Svätého Otca voči Ukrajine, ktorú prejavil vyslaním kardinála Konrada Krajewského, svojho almužníka, a kardinála Michaela Czerného, prefekta Dikastéria pre integrálney ľudský rozvoj.“
Ako povedal, v Buči, ktorú včera osobne navštívil, sa stala „jedna z najstrašnejších vecí, ktorá sa zapíše do dejín 21. storočia“. „Je to skutočná výzva pre nás všetkých, aby sme si povedali: „Neberte mier ako samozrejmosť“. Mier je v konečnom dôsledku Boží dar, ale zároveň je to niečo, na čom musia muži a ženy dobrej vôle, bez ohľadu na náboženstvo alebo politickú príslušnosť, neustále pracovať. A ak to tak neurobíme, vystavujeme sa riziku, ako to výstižne dokazuje Buča“.
Arcibiskup Gallagher zdôraznil, že pápež pociťuje bolesť „nad skutočnosťou „mnohých úmrtí, násilia každého druhu, ničenia miest, rozdeľovania rodín a mnohých utečencov“. S odkazom na pokusy „nájsť okamžité spôsoby ukončenia nezmyselného konfliktu“ na Ukrajine sekretár pre vzťahy so štátmi zdôraznil, že „viera v Boha a ľudstvo nás napriek tomu vedú k tomu, aby sme vytrvali v úsilí o dosiahnutie mieru prostredníctvom modlitby, slov a skutkov a nepodľahli ľahko týmto obrovským výzvam“.
V odpovedi na otázky novinárov Mons. Gallagher potvrdil, že „Svätá stolica je pripravená podporovať skutočný proces rokovaní, považujúc ich za správnu cestu k spravodlivému a trvalému riešeniu“. Aby však mohla robiť sprostredkovateľa, musí dostať pozvanie od oboch strán. Sekretár pre vzťahy so štátmi zároveň poznamenal, že „Cirkev sa snaží reagovať na duchovné a materiálne potreby ľudí, a to tak v bezprostrednej, ako aj v dlhodobej perspektíve“.