[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 13. 07. 2024   Meniny má Margita      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Rada KBS pre rodinu prináša materiály k Svetovému dňu starých rodičov
P:3, 23. 05. 2022 11:25, DOM

Bratislava 23. mája (TK KBS) Rada Konferencie biskupov Slovenska (KBS) pre rodinu prináša sériu materiálov k Svetovému dňu starých rodičov a seniorov (24. júla 2022). K dispozícii sú na stránke rodina.kbs.sk.

 

„Dávame vám do pozornosti aktualizovanú časť Svetový deň starých rodičov a seniorov, kde prinášame novinky z Dikastéria pre laikov, rodinu a život k sláveniu tohto dňa. Na stránke je možné nájsť základné informácie, materiály, logo stretnutia i jeho vysvetlenie, posolstvo pápeža Františka, oficiálny videospot, cyklus katechéz pápeža Františka o starobe, odporúčané spôsoby slávenia Dňa, Dokumenty Cirkvi k téme i materiály z prvého ročníka Svetového dňa,“ píše Rada KBS pre rodinu.

Svetový deň starých rodičov a seniorov bol ustanovený v roku 2021 a každoročne sa slávi v celej Cirkvi na štvrtú júlovú nedeľu, blízko sviatku svätého Joachima a svätej Anny, Ježišových "starých rodičov". Tento rok sa uskutoční 24. júla. Pápež pripomína, že svedectvo starších ľudí je dôležité a významné, a vyzýva ich, aby "boli učiteľmi pokojného spôsobu života, ktorý je pozorný voči najslabším.

Dikastérium pre laikov, rodinu a život pozýva veriacich najmä k dvom konkrétnym formám zapojenia sa do slávenia Svetového dňa starých rodičov. Vnúčatá môžu napríklad navštíviť starých rodičov, mladí seniorov vo svojom okolí. Počas návštevy môžu vnúčatá a mladí predniesť pápežovo posolstvo alebo si vypočuť video, pomodliť sa modlitbu pripravenú na tento deň, darovať kvet alebo malý darček. Návšteva osamelého staršieho človeka je spôsob, ako znovu získať aspoň minimálnu normálnosť a odolať pokušeniu byť sám a myšlienke, že osamelosť je osud.

Dikastérium vyzýva jednotlivé diecézy a farnosti, aby, pokiaľ je to možné, venovali jednu zo svätých omší nedele seniorom a „aby ich početná prítomnosť v chráme bola prejavom dôležitosti, ktorú zohrávajú v spoločenstve“. Dikastérium navrhuje zorganizovať podobné slávenia aj v nemocniciach či v domovoch dôchodcov v blízkosti dňa samotného sviatku. Farnosti sú pozvané k zdôrazneniu témy pri sv. omši/liturgii, je možné prečítať, či vytlačiť posolstvo vo forme darčeku seniorom. Podnetom môže byť aj aj oživenie pútí ku cti sv. Anny za účasti starých rodičov a vnúčat.

Zdroj: Rada KBS pre rodinu( TK KBS, rpr, ml; pz ) 20220523023   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]