[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 15. 07. 2024   Meniny má Henrich      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Prvá svätá spoveď a sväté prijímanie u slovenských gréckokatolíkov v Anglicku
P:3, 23. 05. 2022 11:11, DOM

Košice 23. mája (TK KBS) Na šiestu nedeľu po Pasche, 22. mája, navštívil gréckokatolícku misiu v Londýne vladyka Cyril Vasiľ SJ, arcibiskup – košický eparchiálny biskup. Stalo sa tak pri príležitosti slávnostného prijímania a prvej svätej spovede deviatich detí, ktoré spolu s rodičmi patria do tohto spoločenstva. Svätú liturgiu spoločne s vladykom Cyrilom slávil aj vladyka Kenneth Nowakowski, londýnsky eparchiálny biskup, archimandrita Jaroslav Lajčiak, protosynkej (generálny vikár) Košickej eparchie a Siarhiej Stasievič, ktorý spravuje greckokatolícku misiu v Londýne. V úvode slávnosti otec Siarhiej deťom vysvetlil, že ako nemôžu žiť bez jedla a vody, nemôže žiť ich duša bez Tela a Krvi Kristovej.

Arcibiskup Cyril vo svojej homílii vyzdvihol dôležitosť stretávania sa, osobitne pri slávení Eucharistie, k čomu veriacich Kristus neustále pozýva slovami: „Toto robte na moju pamiatku“.  Poukázal na skutočnosť, že ľudia mimo domova v rôznorodom svete často strácajú svoju kultúrnu i náboženskú identitu. Je preto veľmi dôležité, že existujú spoločenstvá, ako toto, kde ľudia vedia, kam patria a kde je ich pôvod. Rovnako to bolo i v starom pohanskom Ríme, kde sa stretávali prvotní kresťania z mnohých krajín, vrátane apoštolov, a spoločne zdieľali svoju vieru a čo zažili s Ježišom. Takto priviedli mnohých k Zmrtvýchvstalému Kristovi, vysvetlil vladyka Cyril. Dodal tiež, že Ježišovým posolstvom z Evanjelia o zázračnom uzdravení slepého nebolo vyriešiť všetky problémy a nešťastia ľudstva, ale poukázať na niečo omnoho hlbšie, a teda to, ako nešťastie a utrpenie môžu byť cestou k Bohu.

Slávnostne prijímajúcim sa prihovoril aj vladyka Kenneth, ktorý zaujal deti vyhlásením, že Kristovo Telo a Krv sú najchutnejším pokrmom na svete. Nabádal deti, aby sa celý život snažili byť svätými, ako sa, podľa jej slov, snažila napríklad dnes už svätá matka Tereza z Kalkaty. Práve časté prijímanie Eucharistie je podľa vladyku vynikajúcim návodom na ceste k svätosti.

Na záver sa deti poďakovali biskupom no predovšetkým otcovi Siarhiejovi a Katke Lucovičovej ktorí ich dlhé mesiace duchovne a katecheticky pripravovali. Následne im vladyka Cyril odovzdal darčeky ktoré im majú pripomínať tento slávnostný deň.

Ďalšie deti, ktoré by chceli pristúpiť k prvej svätej spovedi a slávnostnému prijímaniu v roku 2023, sa môžu na prípravu prihlásiť poslaním správy na stránku: https://www.facebook.com/grekokatolicivanglicku. Slovenské sväté liturgie gréckokatolíckej misie v Londýne sú každú nedeľu o 10:30.

Informoval Marek Vojčík( TK KBS, ts ke, rp; pz ) 20220523022   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]