[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 15. 07. 2024   Meniny má Henrich      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Regina Caeli: Duch Svätý odzbrojuje srdce a napĺňa ho pokojom
P:3, 22. 05. 2022 14:01, ZAH

Vatikán 22. mája (RV) „Pane, daj mi svoj pokoj, daj mi Ducha Svätého“ – túto strelnú modlitbu odporučil pápež František pri poludňajšej modlitbe Raduj sa, Nebies kráľovná v nedeľu 22. mája. Po udelení požehnania Svätý Otec vyzval veriacich zapojiť sa do začínajúceho sa „Týždňa Laudato si´“, povzbudil k modlitbe za Cirkev v Číne pri príležitosti blížiaceho sa sviatku ich patrónky a vyjadril aj apel na ocharnu života a uplatňovania výhrady vo svedomí.

Urobil tak pri príležitosti talianskej národnej manifestácie „Volíme si život“. Svätý Otec zároveň nezabudol dať zatlieskať zakladateľke Pápežských misijných diel, ctihodnej Božej služobníčke Paulíne Jaricotovej, ktorá bude dnes popoludní blahorečená vo francúzskom Lyone.

Vo svojom príhovore pred modlitbou Svätý Otec reagoval na Ježišove slová z evanjelia dnešnej liturgie: «Pokoj vám zanechávam, svoj pokoj vám dávam» (Jn 14, 27). Ježiš ich vyslovil pri poslednej večeri, v bezprostrednej blízkosti svojho utrpenia a opustenosti. Je však v pokoji, ktorý „pochádza z jeho tichého srdca obývaného dôverou“. Ježiš nám teda „ukazuje, že miernosť je možná“, povedal pápež a dodal:

„Ježiš chce, aby sme boli mierni, otvorení, ochotní počúvať, schopní tlmiť spory a utkávať svornosť. To je svedectvo o Ježišovi a má väčšiu hodnotu než tisíc slov a mnoho kázní. Položme si otázku, či sa na miestach, kde žijeme, správame my, Ježišovi učeníci, takto: zmierňujeme napätie, hasíme konflikty? Sme tiež s niekým v spore, vždy pripravení reagovať, vybuchnúť, alebo vieme reagovať nenásilne, miernymi slovami a gestami?“

Ježiš však vie, že potrebujeme pomoc, že potrebujeme Boží dar pokoja, Ducha Svätého, vysvetlil Svätý Otec:

„On, Duch Svätý, je ten, kto odzbrojuje srdce a napĺňa ho pokojom. On je ten, kto uvoľňuje strnulosti a uháša pokušenia útočiť na iných. On nám pripomína, že vedľa nás sú bratia a sestry, nie prekážky a protivníci. On je ten, kto nám dáva silu odpustiť a začať odznova. A práve s ním sa stávame mužmi a ženami pokoja.“

Petrov nástupca vyzval naliehavo prosiť Pána o dar Ducha Svätého pre nás i pre predstaviteľov národov, aby sme boli všetci šíriteľmi pokoja.

Príhovor pred modlitbou Regina Caeli

 

Drahí bratia a sestry, požehnanú nedeľu!

V evanjeliu dnešnej liturgie Ježiš pri rozlúčke so svojimi učeníkmi pri Poslednej večeri hovorí, takmer ako istý druh závetu: «Pokoj vám zanechávam». A hneď dodáva: «Svoj pokoj vám dávam» (Jn 14, 27). Pristavme sa pri týchto krátkych vetách.

Predovšetkým, Pokoj vám zanechávam. Ježiš sa lúči so slovami, ktoré vyjadrujú lásku a pokoj, no robí to v momente ktorý vonkoncom nie je pokojný. Judáš vyšiel, aby ho zradil, Peter ho čoskoro zaprie a takmer všetci ho opustia: Pán to vie, a predsa nekarhá, nepoužíva ostré slová, neprednáša tvrdé reči. Namiesto toho, aby ukázal rozrušenie, zostáva až do konca prívetivý. Jedno príslovie hovorí, že človek zomiera tak, ako žil. Ježišove posledné hodiny sú v skutočnosti akoby podstatou celého jeho života. Cíti strach a bolesť, nedáva však priestor nevrlosti a protestu. Nedovolí si dospieť k zatrpknutosti, neventiluje sa, nie je netrpezlivý. Je v pokoji, v pokoji, ktorý pochádza z jeho tichého srdca obývaného dôverou. Odtiaľto pramení pokoj, ktorý nám Ježiš zanecháva. Človek totiž nemôže zanechať pokoj iným, ak ho nemá sám v sebe. Nemôžeme dávať pokoj, ak nie sme v pokoji.

Pokoj vám zanechávam: Ježiš ukazuje, že miernosť je možná. Zosobnil ju práve v tom najťažšom momente a chce, aby sme sa tak správali aj my, ktorí sme dedičmi jeho pokoja. Chce, aby sme boli tichí, otvorení, ochotní počúvať, schopní stlmiť spory a utkávať svornosť. To je svedectvo o Ježišovi a má väčšiu hodnotu než tisíc slov a mnoho kázní. Svedectvo pokoja. Položme si otázku, či sa na miestach, kde žijeme, správame my, Ježišovi učeníci, takto: zmierňujeme napätie, hasíme konflikty? Sme tiež s niekým v spore, vždy pripravení reagovať, vybuchnúť, alebo vieme reagovať nenásilne, vieme odpovedať gestami a slovami pokoja? Ako reagujem? Každý nech si položí túto otázku.

Iste, táto miernosť nie je ľahká: aké ťažké je na každej úrovni zmierňovať konflikty! Tu nám prichádza na pomoc druhá Ježišova veta: svoj pokoj vám dávam. Ježiš vie, že sami nie sme schopní zachovávať pokoj, že potrebujeme pomoc, že potrebujeme dar. Pokoj, ktorý je naším záväzkom, je predovšetkým Božím darom. Ježiš totiž hovorí: «Svoj pokoj vám dávam. Ale ja vám nedávam, ako svet dáva» (v. 27). Čo je tým pokojom, ktorý svet nepozná a Pán nám ho dáva? Týmto pokojom je Duch Svätý, samotný Ježišov Duch. Je to Božia prítomnosť v nás, je to Božia „sila pokoja“. To on, Duch Svätý odzbrojuje srdce a napĺňa ho pokojom. On, Duch Svätý uvoľňuje strnulosti a uháša pokušenia útočiť na iných. On, Duch Svätý, nám pripomína, že vedľa nás sú bratia a sestry, nie prekážky a protivníci. To on, Duch Svätý, nám dáva silu odpustiť a začať odznova, lebo našimi silami to nedokážeme. A práve s ním, s Duchom Svätým, sa stávame mužmi a ženami pokoja.

Drahí bratia a sestry, žiaden hriech, žiadne zlyhanie, žiadna zášť nás nesmie odradiť od toho, aby sme naliehavo prosili o dar Ducha Svätého, ktorý nám dáva pokoj. Čím viac cítime, že naše srdce je rozrušené, čím viac v sebe cítime nervozitu, netrpezlivosť, hnev, tým viac musíme prosiť Pána o Ducha pokoja. Naučme sa každý deň povedať: „Pane, daj mi svoj pokoj, daj mi Ducha Svätého“. Je to jedna pekná modlitba. Vyslovíme ju spoločne? (...) Prosme tak aj pre tých, ktorí žijú vedľa nás, za tých, ktorých stretávame každý deň, i za vodcov národov.

Nech nám Panna Mária pomôže prijať Ducha Svätého, aby sme boli šíriteľmi pokoja.

(Preklad: Slovenská redakcia Vatikánskeho rozhlasu/ Vatican News)( TK KBS, RV, zk; rp ) 20220522001   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]