[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je nedeľa 14. 07. 2024   Meniny má Kamil      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Kardinál Mario Grech: Ku kňazstvu ma priviedol človek s postihnutím
P:3, 21. 05. 2022 08:05, ZAH

Vatikán 21. mája (RV) Ako dnes oznámilo Dikastérium pre laikov, rodinu a život, vo štvrtok 19. mája sa konala približne dvojhodinová videokonferencia na tému "Cirkev je váš domov - príspevok osôb so zdravotným postihnutím k synode o synodalite", ktorú zorganizoval spomínaný vatikánsky úrad v spolupráci s Generálnym sekretariátom Biskupskej synody.

Cieľom stretnutia, na ktorom sa zúčastnili zástupcovia biskupských konferencií a medzinárodných združení, bolo dať hlas priamo osobám so zdravotným postihnutím, veriacim, ktorí sú v našich cirkvách často marginalizovaní. Hoci mnohí z nich sa už zúčastnili na rôznych synodálnych stretnutiach vo farnostiach, diecézach a združeniach, videokonferencia bola začiatkom skutočného medzinárodného synodálneho procesu venovaného im.

V dynamickom dialógu sa približne tridsať účastníkov so zmyslovým, telesným alebo kognitívnym postihnutím z viac ako dvadsiatich krajín mohlo vyjadriť vo svojich jazykoch (vrátane troch posunkových jazykov) s cieľom spoločne pripraviť dokument, ktorý by odpovedal na základnú otázku synody: Ako spolu s bratmi a sestrami nasledujeme Ježiša, aby sme ho ohlasovali? A čo Duch žiada od našej cirkvi?

Štyri silné svedectvá z Libérie, Ukrajiny, Francúzska a Mexika zdôraznili potrebu prekonať diskrimináciu, vylúčenie a paternalizmus. Veľmi dojímavé boli slová francúzskej katechétky s Downovým syndrómom: "Mohla som ísť na potrat, ale som rada, že žijem. Milujem všetkých ľudí a ďakujem Bohu, že ma stvoril."

Kard. Mario Grech, generálny sekretár Biskupskej synody, sa podelil o svoju osobnú skúsenosť. Práve jeden z nich ma nasmeroval na cestu kňazského povolania. Ak je tvár postihnutého brata alebo sestry zavrhnutá, potom je postihnutá celá Cirkev," povedal.

Sekretár Dikastéria pre laikov, rodinu a život, páter Alexandre Awi Mello, povedal, že v synodálnom procese je potrebné "prekonať všetky predsudky tých, ktorí sa domnievajú, že napríklad ľudia s ťažkosťami vo vyjadrovaní nemajú vlastné myšlienky alebo nemajú čo zaujímavé povedať".

Na záver Nathalie Becquartová, zástupkyňa sekretára biskupskej synody, navrhla účastníkom chvíľu na zamyslenie. Existujú totiž poklady ľudskosti, ktoré boli zdieľané prostredníctvom nositeľov postihnutia a sú ponúkané Cirkvi.

Účastníci videokonferencie boli následne vyzvaní, aby v nasledujúcich mesiacoch vypracovali spoločný dokument, ktorý by zahŕňal ich skúsenosti a poznatky zo sveta zdravotného postihnutia, ktoré získali z prvej ruky alebo vďaka ich pastoračnej angažovanosti. Dokument bude následne doručený Generálnemu sekretariátu synody, ktorý ho zohľadní pri ďalšom postupe synody.

Štvrtkové stretnutie bolo súčasťou procesu, ktorý v decembri minulého roka spustilo Dikastérium pre laikov, rodinu a život a ktorý sa začal videokampaňou #IamChurch o protagonizme Cirkvi voči ľuďom s postihnutím.

Tento proces sa snaží reagovať na pápežovu výzvu v encyklike Fratelli tutti (č. 98), kde František opisuje ľudí s postihnutím ako "skrytých vyvrheľov", ktorí "necítia príslušnosť a účasť na celku". Cieľom, pokračuje Svätý Otec, nie je len pomoc, ale "aktívna účasť v občianskom a cirkevnom spoločenstve". Tento synodálny proces bude ukončený v nasledujúcich mesiacoch na predsedníckom stretnutí v Ríme.( TK KBS, RV CZ, jag, ml; pz ) 20220521001   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]