[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 15. 07. 2024   Meniny má Henrich      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Východotimorská republika zavedie dokument o bratstve do osnov škôl
P:3, 21. 05. 2022 10:10, ZAH

Východný Timor 21. mája (RV CZ) Novozvolený prezident Východného Timoru José Ramos-Horta oznámil, že jeho krajina prijala Dokument ľudského bratstva ako národný dokument, ktorý sa má zaviesť vo vzdelávacích a kultúrnych inštitúciách tejto juhovýchodnej ázijskej krajiny.

Prezident Ramos-Horta uviedol, že národný parlament jednomyseľne odhlasoval prijatie dokumentu o ľudskom bratstve ako národného dokumentu. Ako prezident potom podpísal vyhlásenie, v ktorom sa zaviazal spolupracovať s vnútroštátnymi orgánmi v oblasti vzdelávacieho systému, ako aj s katolíckou cirkvou a inými náboženskými skupinami, aby sa učenie a hodnoty dokumentu o ľudskom bratstve stali súčasťou východotimorských školských osnov.

Východotimorský prezident, ktorý je nositeľom Nobelovej ceny za mier, dodal: „Keď sa pozrieme na Dokument o ľudskom bratstve a porovnáme ho s našou (východotimorskou) ústavou, zistíme, že v ústave je mnoho článkov, ktoré zodpovedajú zásadám Dokumentu o ľudskom bratstve, ktorého autormi sú Jeho Svätosť pápež František a Jeho Eminencia veľký imám Al-Azhar, profesor Dr. Ahmed Al-Tayyib. Preto bolo logické, že sme tento dokument používali v našej krajine - ale aj to, že sme ho vždy propagovali na medzinárodnej úrovni."

Ramos-Horta tiež pripomenul, že je hrdý na to, že bol členom hodnotiaceho výboru Ceny Zayeda za ľudské bratstvo na rok 2021, ktorý nedávno udelil cenu jordánskemu kráľovskému páru spolu s haitskou nadáciou FOKAL. V reakcii na vyhlásenie východotimorského prezidenta generálny tajomník Moslimskej rady starších, sudca Mohamed Abdelsalam, povedal: "Prijatie Dokumentu o ľudskom bratstve Východným Timorom je dôkazom medzinárodného postavenia tohto dokumentu ako jednej z najdôležitejších deklarácií modernej doby.

Tešíme sa, že aj ostatné štáty a krajiny prijmú tento dokument ako ústavu ľudstva, ktorá prekoná všetky vzájomné rozdiely. Jeho Svätosť pápež František, ako aj Dr. Ahmed Al-Tayyib a Jeho Výsosť šejk Mohammed bin Zayed Al Nahyan, prezident Spojených arabských emirátov a patrón ľudského bratstva, vyjadrili veľkú podporu tomuto dokumentu a všetkým iniciatívam, ktoré posilňujú ľudské bratstvo."( TK KBS, RV CZ, jag, ml; pz ) 20220520027   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]