Južný Sudán 20. mája (E-kai) Komboniánsky biskup Christian Carlassare, ordinár diecézy Rumbek v Južnom Sudáne, ktorý sa vlani v apríli stal obeťou vážneho útoku, odcestuje napriek zraneniam do Džuby na stretnutie s pápežom Františkom spolu so stovkou mladých ľudí. Počas 8 dní s nimi denne prejde 40 kilometrov, bude viesť katechézy a rozjímania o zmierení a jednote uprostred bahna a dažďov v období dažďov a nebezpečenstva na cestách vo vnútrozemí, ktoré sú často terčom útokov milícií, informuje agentúra SIR.
Biskup Carlassare je ordinárom jednej zo siedmich juhosudánskych diecéz a katolíci tvoria 35 percent z 13 miliónov obyvateľov krajiny. Hierarcha v súvislosti s plánovanou púťou zdôrazňuje, že je dôležité, aby mladí ľudia pochopili, že ide o mierový pochod na stretnutie s pápežom.
„Požiadame vládu, aby zabezpečila bezpečnosť, a budeme apelovať na domobranu, aby nedochádzalo k zrážkam. Táto situácia nastala len niekoľko týždňov pred návštevou pápeža Františka v Južnom Sudáne, ktorá je naplánovaná na 5. až 7. júla, po predchádzajúcej zastávke v Konžskej demokratickej republike od 2. do 5. júla. Pre pápeža to bude cesta do konfliktných oblastí na invalidnom vozíku kvôli bolesti kolena. Hoci súčasná vláda národnej jednoty veľa hovorí o mieri, v skutočnosti je v krajine stále veľa násilia. „Dúfame, že pápežova návšteva pomôže obnoviť mierový proces a poskytne nám jednotu a zmierenie, ktoré tak veľmi potrebujeme,“ hovorí biskup Rumbek.
Hoci Sudánci sú slabo informovaní o dianí na Ukrajine a vo svete, misionársky biskup poukazuje na podobnosti a rozpory. „Premýšľal som o tom, že tu sa ľudia navzájom zabíjajú pre prístup k vode a pôde, zatiaľ čo v Európe nám hrozí jadrová vojna. Ľudia sa na konflikt na Ukrajine pozerajú s veľkým prekvapením a sklamaním: čudujú sa, ako sa aj demokratická Európa mohla dostať do takejto pasce. Nechápu, prečo ich žiadame o mier, zatiaľ čo Európania dávajú zlý príklad,“ povedal taliansky misijný biskup pre agentúru SIR.
Zdroj: E-kai