[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 25. 07. 2024   Meniny má Jakub      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Vyšla kniha Sila povolania – rozhovor s pápežom o zasvätenom živote
P:3, 20. 05. 2022 13:05, DOM

Bratislava 20. mája (TK KBS) „Odprevadí ma k výťahu a prosí, aby som pozdravil kardinála Bocosa. Rozlúčime sa bratským objatím, pobozkám mu ruku a zaželám mu všetko najlepšie k apoštolskej ceste do Dublinu, ktorá sa má uskutočniť koncom mesiaca. Na záver mi jednoducho povie: ,Ak si Boh praje, ešte sa niekedy uvidíme. Vždy sa za mňa modli.‘

Keď opúšťam Dom svätej Marty, už nie je tak teplo. Slnko práve zapadá. Stretnutie so Svätým Otcom bolo skutočne skvelé. Mám v sebe množstvo pocitov a zážitkov. Počas rozhovoru som mohol vidieť človeka, ktorý je gigantom i jednoduchým človekom zároveň, Božím mužom plným nadšenia, ale aj reálnym človekom.

Je zasvätenou osobou ako ja, ako tisícky iných osôb, ktoré týmto spôsobom šťastne nasledujú Ježiša Krista, slúžiac Cirkvi, bratom i sestrám, starším i mladším, na každom mieste, zanietení evanjeliom. V jeho slovách je pravda, múdrosť a zanietenie. František je človek skutočne zamilovaný do Ježiša Krista. Verte mi!“

Rehoľník Fernando Prado, spoluautor knižného rozhovoru, takto opísal svoje pocity po stretnutí so Svätým Otcom. Novinku s názvom Sila povolania prináša Vydavateľstvo DON BOSCO.

Bratislava, kniha, Sila povolania

„Radostne prežívajte svoje zasvätenie. Buďte radostným svedectvom zasvätenia. Mladí to uvidia a pôjdu za povolaním. Uvidia silu povolania. Ak však vidia unavených ľudí, ktorí nedokážu riešiť svoje konflikty, neprídu, nevstúpia k vám. Najdôležitejšie je teda svedectvo radostného zasvätenia. Nič iné nie je potrebné,“ odkázal zasväteným pápež František.

„Za preklad tejto vzácnej knihy ďakujeme donovi Štefanovi Turanskému SDB. Bola to jedna z jeho posledných knižných prác. Aj vďaka nemu, jeho citlivosti a vnímaniu mohla vyjsť táto kniha. Vydali sme ju v spolupráci s Konferenciou vyšších rehoľných predstavených na Slovensku," píše Peter Novák z Vydavateľstva DON BOSCO.

Úryvok z knihy:

Vy ste sa rozhodli pre zasvätený život ako jezuita. Čo vás z Ježiša a zasväteného života najviac pritiahlo alebo vás aj naďalej priťahuje a „zvádza“?

Vyšiel som zo seminára, presnejšie, vyniesli ma z neho von tesne pred smrťou na nosidlách. Mal som totiž zápal pľúc. Lekár nášho seminára ho chcel liečiť nejakou pilulkou ako prechladnutie alebo chrípku.

Keď som sa teda v ten večer dostal do nemocnice, službukonajúci lekár a zdravotná sestra, ktorá bola rehoľníčkou, mi z pohrudnice vytiahli liter a pol vody. Pľúca jej boli plné. Je isté, že mi zachránili život.

Pravdu povediac, ani nie tak lekár, ale rehoľná sestra. Lekár mi predpísal dva druhy antibiotík, ale keď odišiel, táto talianska rehoľná setra, Kornélia Caragliová z rehole dominikánok z Albi, ktorá bola na misiách v Grécku, povedala: „Dáme mu dvojitú dávku.“ Iste, múdra sestra. Tým, že rozhodla, aby mi zdvojnásobili dávku liekov, mi zachránila život. Udialo sa to presne 13. augusta. Pamätám si, akoby to bolo dnes. Po mesiaci som vyšiel z nemocnice, ale nie nadlho. Vrátil som sa domov, aby som sa zotavil, a vrátil som sa do nej v novembri na operáciu pľúc. Pri tejto príležitosti som prehodnotil svoj pobyt v seminári.

Chcel som byť misionárom. Vtedy prevážil vo mne skôr zasvätený život, nie seminár. Nechcel som kráčať sám. Páčili sa mi dominikáni, ale aj jezuiti. V mojej voľbe mi pomáhal istý salezián, kňaz, ktorý ma pokrstil… A tak som skončil u jezuitov. Čo ma k zasvätenému životu a jezuitom pritiahlo? Neviem. Možno som bol prílišný egoista a veľmi zameraný na seba samého, ale to bol prvý krok, ktorý som potreboval urobiť: angažovať sa, byť užitočným, niečo robiť. Mojím hnacím motorom bolo vtedy to, čo by sme dnes nazvali disponovanosťou pre Cirkev, byť disponovaný robiť všetko čo mi rozkážu. Iste, vždy tam bola osoba Ježiša Krista a od prvého volania nikdy nezmizla, ale v tej chvíli, keď išlo o základnú voľbu zasväteného života, väčšiu váhu mala disponovanosť pre Cirkev.

TK KBS informoval Peter Novák( TK KBS, pno; ml ) 20220520022   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]