Nigéria 20. mája (TK KBS) Viera kresťanov v Nigérii je aj posledných útokoch naďalej neochvejná, píše Pápežská nadácia ACN - Pomoc trpiacej cirkvi.
Cielené násilie na kresťanoch v Nigérii je už roky neúnosné. Nigérijskí veriaci sú skutočne novodobými mučeníkmi - trpia najmä prenasledovaním od teroristov z Boko Haram, či etnicky motivovaných Fulbov, uvádza ACN. Mier a bezpečie podľa nej pomáhajú udržiavať nigérijskí biskupi a kňazi, ktorí sa neustále usilujú o dialóg - v tých najhorších regiónoch sú však spolu s tisíckami ďalších ľudí na úteku pred istou smrťou. No hoci sú vyčerpaní a v existenčnej núdzi, viery v Krista sa nevzdajú - a to ani za cenu vlastného života, píše ACN.
V niektorých oblastiach stále žijú kresťania a moslimovia bok po boku v relatívnom mieri. O to šokujúcejšia je udalosť, ktorá sa iba pred niekoľkými dňami odohrala v meste Sokoto, keď študenti - civilisti tu ukameňovali a upálili svoju kresťanskú spolužiačku. Deborah Yakubu sa údajne rúhala proti prorokovi Mohamedovi počas ramadánu. Skupina moslimských študentov ju za to napadla priamo v škole a brutálnym spôsobom pripravila o život. Prípad zaujal aj svetové médiá a momentálne je v štádiu vyšetrovania. Po smrti Deborah sa v meste rozpútali ďalšie násilnosti proti kresťanom.
„Úroveň extrémizmu a násilia, ktorú Nigéria dosiahla za posledných niekoľko rokov, je absolútne desivá. Neuplynie takmer týždeň bez správ o únosoch a desiatkach mŕtvych, ale tento barbarský čin nás necháva bez slov,“ hovorí výkonný prezident nadácie ACN, Thomas Heine-Geldern. „Z evanjelia čerpám silu čeliť týmto utrpeniam a zvládam to, čo musíme každodenne vydržať. Ježiš Kristus predpovedal utrpenie, ktoré prežívame," povedal pre ACN otec rodiny Charles, ktorý má dodnes nočné mory z útokov Boko Haram. Charles je už roky na úteku. Teroristi ich pripravili o všetko.
„Utrpenie je súčasťou toho, že sme kresťania. Náš život je v Jeho rukách. Napĺňa ma nádejou myslieť na Ježišove slová, že nás na konci života odmení,“ dodáva.
Ani kňazských povolaní v krajine neubúda. Tí, ktorí sa rozhodli pre duchovné povolanie, vnímajú potrebu slúžiť miestnym veriacim veľmi akútne: chcú im pomáhať, aby sa z netrpezlivosti neuchyľovali k tradičnej mágii či k alkoholizmu. Kňazi sú veľmi častými obeťami únosov. Ani to však seminaristov neodrádza. Po vysvätení sa mnohí usilujú o bezpečnostné a materiálne zabezpečenie pre ľudí, pretože mnohé oblasti sú neustále obliehané a ohrozované útokmi. Podobne je tomu v utečeneckých táboroch, kde žijú tisíce ľudí v provizórnych stanoch a s minimálnymi zásobami.
Duchovný otec Christopher z diecézy Maiduguri hovorí, že ľudia na úteku sa „spoliehajú sa na Cirkev, ktorá počuje ich výkriky a usiluje sa osušiť ich slzy." Tvárou v tvár životnému nebezpečenstvu sú totiž celkom bezmocní - nemôžu ani prekročiť hranice dediny či tábora. Nemôžu si pomôcť sami. Naši bratia a sestry nás prosia o pomoc. „Každým darom pre veriacich v Nigérii im priamo pomáhame brániť svoje životy, svoje rodiny a svoju vieru. Pomáhame im prežiť na úteku pred násilím. Milí priatelia, modlime sa, aby aj nám dobrý Boh pomáhal pevne stáť vo viere a vernosti evanjeliu," uvádza Lucia Froncová z Pápežskej nadácie ACN - Pomoc trpiacej Cirkvi.