[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 20. 06. 2024   Meniny má Valéria      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Pápež s redaktormi jezuitských časopisov, nechýbala slovenská Viera a život
P:3, 20. 05. 2022 10:20, ZAH

Vatikán 20. mája (RV) Desať šéfredaktorov jezuitských časopisov, medzi ktoré sa radí aj slovenský dvojmesačník Viera a život, prijal vo štvrtok vo Vatikáne pápež František. Medzi témami rozhovoru boli aj vojna na Ukrajine, synodálny proces či poslanie jezuitských časopisov s kultúrno-duchovným zameraním.

V skupine redaktorov, ktorú na stretnutí so Svätým Otcom sprevádzal generálny predstavený jezuitov páter Arturo Sosa Abascal, zastupoval Slovensko Róbert Mésároš, šéfredaktor časopisu Viera a život z jezuitského vydavateľstva Dobrá kniha v Trnave.

Viac ako hodinový rozhovor prebiehal v „obvyklom bratskom a priamom štýle“, napísal na Twitteri páter Antonio Spadaro, šéfredaktor La Civiltà Cattolica. Svätý Otec nepredniesol príhovor, ale viedol s hosťami neformálny dialóg a dal im príležitosť položiť otázky. Hovorilo sa najmä o vojne na Ukrajine a ťažkej situácii, ktorú prežíva svet, ale aj o živote Cirkvi, zvlášť o súčasnej synodálnej ceste.

Pápež František venoval pozornosť aj prorockej osobnosti pátra Pedra Arrupeho, niekdajšieho generálneho predstaveného jezuitov a dnes kandidáta blahorečenia.

Najznámejším a najstarším zo skupiny jezuitských časopisov je taliansky dvojtýždenník La Civiltà Cattolica, ktorý má charakter média vydávaného v súčinnosti so Svätou stolicou.

Do spomenutej siete európskych časopisov Spoločnosti Ježišovej ďalej patria Stimmen der Zeit (Nemecko), Choisir (Švajčiarsko), Signum (Švédsko), Razón y fe (Španielsko), Brotéria (Portugalsko), Deon (Poľsko), A Szív (Maďarsko), Viera a život (Slovensko) a Thinking Faith (Veľká Británia).

Slovenský dvojmesačník Viera a život vedie Róbert Mésároš ako šéfredaktor od roku 2019. Medzi vedúcimi redakcií, ktorí sa zúčastňujú na trojdňovom stretnutí v Ríme, sú  okrem jezuitov traja laici, z toho dve ženy - pre švajčiarsky a anglický časopis. Podrobnejšiu správu o stretnutí čoskoro uverejní La Civiltà Cattolica a časopisy ostatných krajín. ( TK KBS, RV jb, ml; pz ) 20220520016   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]