[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 13. 07. 2024   Meniny má Margita      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

KBS prináša preklad posolstva pápeža k svetovému dňu starých rodičov
P:3, 20. 05. 2022 10:00, DOM

Bratislava 20. mája (TK KBS) „Ešte aj v starobe budú prinášať ovocie“ (Ž 92, 15) - je názov témy posolstva, ktoré napísal k druhému ročníku Svetového dňa starých rodičov a seniorov (24. júla 2022) Svätý Otec František. Názov posolstva, ktorý je prevzatý z modlitby Žalmu 92, prináša v oficiálnom preklade na internetovej stránke www.kbs.sk Konferencia biskupov Slovenska. K dispozícii je v textovej, v pdf verzii a pre elektronické čítačky.

„Drahí moji! Verš 92. žalmu „ešte aj v starobe budú prinášať ovocie“ (15) je dobrou správou, skutočným „evanjeliom“, ktoré môžeme ohlásiť svetu pri príležitosti 2. svetového dňa starých rodičov a seniorov. Protirečí totiž zmýšľaniu sveta o tomto období života; no protirečí aj rezignovanému postoju niektorých z nás starších, ktorí majú len malú nádej a od budúcnosti už nič neočakávajú,“ prihovára sa v posolstve k druhému ročníku Svetového dňa starých rodičov a seniorov Svätý Otec František.

„Drahé babičky a dedkovia, drahí seniori, v tomto našom svete sme povolaní byť tvorcami revolúcie nežnosti! Robme to tým, že sa naučíme častejšie a lepšie využívať najvzácnejší nástroj, ktorý máme k dispozícii a ktorý je pre náš vek najvhodnejší: modlitbu. „Staňme sa aj my tak trochu básnikmi v modlitbe: s chuťou hľadajme vlastné slová a znovu si osvojme tie, ktoré nás učí Božie slovo.“ Naša dôveryplná modlitba môže urobiť veľa: môže sprevádzať bolestné volanie trpiacich a môže pomôcť zmeniť srdcia. Môže sa stať „neprestajným ,chorálomʻ veľkej duchovnej svätyne, kde prosebné modlitby a spev chvály podopierajú spoločenstvo, ktoré pracuje a bojuje na poli života“.

Preto je Svetový deň starých rodičov a seniorov príležitosťou, aby sme znovu s radosťou potvrdili, že Cirkev chce sláviť spolu s tými, ktorých život Pán „nasýtil dňami“– ako hovorí Biblia. Oslávme ho spoločne! Pozývam vás, aby ste ohlásili slávenie tohto dňa vo svojich farnostiach a spoločenstvách; aby ste navštívili starších ľudí, ktorí sú najviac osamelí, u nich  doma alebo v domovoch, kde žijú. Nech sa v tento deň nik necíti osamelý. Čakanie na niekoho môže zmeniť spôsob, akým prežívajú dni tí, ktorí už od budúcnosti nič dobré neočakávajú, a z prvého stretnutia sa môže zrodiť nové priateľstvo. Navštevovať osamelých seniorov je v dnešnej dobe skutkom milosrdenstva!," uvádza Svätý Otec František.

Na dôležitú úlohu starých ľudí v rodine, Cirkvi a spoločnosti a najmä vzťahy medzi generáciami upozorňuje pápež František počas svojho pontifikátu systematicky. Samotný svetový deň starých rodičov bol zavedený z jeho iniciatívy. V súvislosti s tohtoročným Svetovým dňom starých rodičov a seniorov hodno spomenúť, že pri nedávnom stretnutí s predstaviteľmi kanadských pôvodných obyvateľov vo Vatikáne pápež František vyjadril túžbu navštíviť ich vlasť práve v čase, keď sa bude sláviť sviatok sv. Anny (26. júla).

Termín Svetového dňa starých rodičov bol zavedený na nedeľu, ktorá je v tesnej blízkosti sviatku sv. Joachima a Anny, rodičov Panny Márie a Ježišových starých rodičov. Téme zmyslu a hodnoty staroby sa Svätý Otec v posledných mesiacoch pravidelne venuje pri generálnych audienciách. V katechézach, ktoré majú doteraz už osem dielov, čerpá poučenie pre našu dobu z biblických postáv ako Simeon a Anna, Noemi a Rút, Eleazar, Mojžiš či patriarcha Noe. Minuloročné posolstvo k 1. svetovému dňu starých rodičov malo tému „Ja som s tebou po všetky dni“.

POSOLSTVO( TK KBS, kbs, ml; pz ) 20220520015   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]