[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je utorok 18. 06. 2024   Meniny má Vratislav, Vratislava      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Pápež prijal nových veľvyslancov Pakistanu, Emirátov, Burundi a Kataru
P:3, 19. 05. 2022 14:36, ZAH

Vatikán 19. mája (RV) Svätý Otec dnes prijal na audiencii štvoricu nových veľvyslancov pri Svätej stolici. Na začiatku diplomatickej misie nerezidentných ambasádorov Pakistanu, Spojených arabských emirátov, Burundi a Kataru poukázal na dôležitú úlohu diplomatov pri budovaní mieru vo svete, a to osobitne v tejto dobe, keď sa mnohí domnievali, že vojna v Európe je vecou dávnej minulosti.

V príhovore štvorici diplomatov, ktorí pri tejto príležitosti predstavili svoje poverovacie listiny, pápež František hovoril o novej náročnej situácii po dvoch rokoch krízy Covidu-19:

„Zdalo sa, že sme sa konečne mohli vrátiť k určitému pocitu normálnosti, pričom by sme mali mať na pamäti ponaučenia z uplynulých dvoch rokov. Potom sa na východnú Európu zniesol temný mrak vojny, ktorý priamo či nepriamo zahalil celý svet.

Po skúsenostiach s ničivými dôsledkami dvoch svetových vojen a jadrovými hrozbami počas studenej vojny, spolu s rastúcim rešpektom k úlohe medzinárodného práva a vytvorením nadnárodných politických a ekonomických organizácií zameraných na súdržnosť globálneho spoločenstva, väčšina ľudí verila, že vojna v Európe je už len ďalekou spomienkou. A myslelo sa, že deti sa budú už len pýtať svojich matiek: „Mami, čo to kedysi bolo, tá vojna?“. No nestalo sa tak.“

Ambasádorov Pakistanu, Spojených arabských emirátov, Burundi a Kataru pápež povzbudil v ich práve začatej službe pri Svätej stolici aj týmito slovami:

„Vážení veľvyslanci, v tomto zmysle zohrávate privilegovanú úlohu. Veľmi dobre viete, že vojna je vždy porážkou ľudstva a je v rozpore s dôležitou službou, ktorú vykonávate v snahe budovať kultúru stretnutia prostredníctvom dialógu a podpory vzájomného porozumenia medzi národmi, a taktiež dodržiavaním ušľachtilých zásad medzinárodného práva.

V žiadnom prípade vaša služba nie je ľahká, ale možno situácie nerovnosti a nespravodlivosti, ktorých sme svedkami v dnešnom svete, nám pomáhajú ešte viac oceniť vašu prácu.“( TK KBS, RV, jb, mh; rp ) 20220519026   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]