[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 19. 07. 2024   Meniny má Dušana      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Svätý Otec prijíma skupiny pútnikov napriek ťažkosti s chodením
P:3, 18. 05. 2022 09:43, ZAH

Vatikán 18. mája (RV) Pápežovi Františkovi ani boľavé koleno nezabráni v stretnutiach s pútnikmi a skupinami na osobitných audienciách, pri ktorých využíva invalidný vozík. Len koncom minulého týždňa prijal vo Vatikáne osem skupín.

V piatok 13. mája venoval Svätý Otec audienciu profesorom z Loyola University v Chicagu, trojtisícovej skupine talianskeho Národného úradu pre civilné letectvo a členom Medzinárodnej anglikánsko-katolíckej komisie (viac). Stretol sa aj s účastníkmi Medzinárodného sympózia o morálnej teológii, zorganizovaného pri príležitosti Roka Amoris laetitia. Im adresoval aj myšlienku o rodine ako lodi, na ktorej je prostredníctvom sviatostného manželstva prítomný Ježiš:

„Rodina je domácou Cirkvou; v nej sú manželia a deti povolaní spolupracovať na prežívaní Kristovho tajomstva, a to prostredníctvom modlitby a lásky, realizovaných v konkrétnosti každodenného života a situácií, vo vzájomnej starostlivosti schopnej sprevádzať, aby nikto nebol vylúčený a opustený. Nezabúdajme, že prostredníctvom sviatosti manželstva je Ježiš prítomný na tejto lodi, na lodi rodiny.“

V sobotu 14. mája pápež František prijal ďalšie štyri skupiny. V prvej boli členovia francúzskeho inkluzívneho cirkevného projektu Františkova dedinka (Village de François), založeného v roku 2020 v opátstve Sainte Marie du Désert, neďaleko Toulouse. Františkova dedinka prijíma zraniteľných ľudí s ich opatrovateľmi, medzi ktorými sú dôchodcovia, bezdomovci, bývalé obete prostitúcie, duševne chorí, zdravotne postihnutí, osamelí ľudia, ženy čakajúce dieťa v ťažkej životnej situácii či migranti.

Pápež v ten istý deň prijal aj dobrovoľnícke združenie pomáhajúce osobám trpiacim zriedkavou genetickou chorobou - syndrómom Cornelia de Lange. Dobrovoľníkom poďakoval za budovanie bratskejšej a solidárnejšej spoločnosti a rodinám osôb trpiacich spomínanou zriedkavou chorobou vyjadril svoju blízkosť a porozumenie. Povzbudil ich, aby sa nenechali znechutiť prekážkami, na ktoré na svojej ceste narazia.

V Aule Pavla VI. pápež František prijal v sobotu aj viacero skupín naraz. Rehoľné sestry z Kongregácie Maestre Pie Filippini, ktoré slávia 350. výročie narodenia svojej zakladateľky, prišli spolu s pútnikmi z talianskych diecéz Viterbo a Civitavecchia-Tarquinia. Svätý Otec im venoval aj tieto slová na povzbudenie:

„Často sa v živote trápime, pretože musíme zanechať veľa vecí: niektoré istoty, roky mladosti, trochu zdravia, možno drahé osoby... Nuž, ak sú v živote ľudia a veci, ktoré skôr či neskôr musíme zanechať, je tu prítomnosť, ktorá nás nikdy neopustí, jedna základná istota, ktorá nás bude vždy sprevádzať a ktorú nikdy nič a nikto nedokáže vymazať: Boh nemôže opustiť pozíciu môjho otca.“

Všetko môže zlyhať, „avšak nie Božia neha“. „Pamätajme na to vždy, najmä v temných chvíľach: Boh nás nikdy neopúšťa, pretože nemôže opustiť skutočnosť, že je nám otcom“.

Poslednou sobotňajšou skupinou pútnikov boli mladí z francúzskej diecézy Viviers (viac).( TK KBS, RV, zk, jb; rp ) 20220518027   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]