[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je streda 24. 07. 2024   Meniny má Vladimír      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Po dvoch rokoch zorganizovali opäť Národnú púť miništrantov v Šaštíne
P:3, 18. 05. 2022 08:40, DOM

Šaštín 18. mája (TK KBS) Šaštín sa stal po dvoch rokoch opäť dejiskom Národnej púte miništrantov. Zúčastnilo sa ich okolo 150 a tí najvzdialenejší prišli až z Vranova nad Topľou.

Program sa niesol v duchu hesla: "Hrdinom sa nerodíme, hrdinom sa stávame," píše salezián don Jozef Luscoň, SDB. Za týmito vetami sa chlapcom priblížil hrdinský život mladého mexického chlapca Chosé Sancheza del Ria, ktorý sa ako štrnásť ročný pridal na stranu kresťanských Christeros, aby bránil Katolícku cirkev a jej hodnoty.

V armáde povstalcov bol vlajkonosičom a staral sa o kone. V jednej bitke bol kôň jeho generála zastrelený a hrozilo mu zajatie, ale Chosé mu ponúkol svojho. Bol však zajatý a hrozne mučený. Trýznitelia chceli, aby sa mladík vzdal viery. On však vydržal aj kruté mučenie a nakoniec bol v roku 1928 popravený. Za blahoslaveného bol vyhlásený v roku 2005 a za svätého v roku 2016.

Ako sa stať hrdinom, aké vlastnosti by mal mať, čo preto treba urobiť? To sa nieslo v prednáškach i workšopoch, ktoré boli dopoludnia. Hlavným celebrantom na svätej omši bol miestny duchovný Juraj Tirpák, ktorý v kázni všetkých prekvapil, pretože nadviazal kontakt s hokejistom Jurajom Slávkovským.

Ten sa vo Fínsku pripravoval na večerný zápas s Nemeckom, ale našiel si čas a pozdravil prítomných. Duchovný mu položil otázky o hrdinstve. Juraj miništrantom poradil, aby boli vytrvalí, spolupracovali a počúvali trénera. V prípade miništrantov je to duchovný otec a Pán Boh. Po obede nasledovali hry, odmeny a záverečná poklona.

Organizátori - bohoslovci zo seminára, členovia spoločenstva Tymian i miestni pavlíni boli z priebehom púte veľmi spokojní. Jeden z nich Martin Lehončák sa vyjadril v tomto duchu:  „Ďakujeme Pánu Bohu a Sedembolestnej Panne Márii, že si chlapci miništranti opäť našli cestu do Šaštína, pookriali na duchu a našli si nových kamarátov. Istotne sa povzbudili v službe Bohu i ľuďom.“

Púť býva každoročne príležitosťou pre duchovnú obnovu a povzbudenie pre miništrantov aj maxištrantov, ale aj pre zábavu, oddych a stretnutie s kamarátmi z mnohých farností na Slovensku. 

Národná svätyňa Bazilika Sedembolestnej Panny Márie je súčasťou rímskokatolíckej farnosti v Šaštíne, ktorú spravuje rehoľa Pavlínov. Na dlhú históriu v Šaštíne nadväzujú viacerými púťami, v septembri sa na mieste koná celonárodná mariánska púť. Podrobnejšie informácie o živote na národnom pútnickom mieste je možné nájsť na stránke www.bazilika.sk.

TK KBS informoval don Jozef Luscoň, SDB( TK KBS, jlu, ml; pz ) 20220518020   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]