[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 15. 07. 2024   Meniny má Henrich      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Katolícke noviny zaostrujú na integráciu utečencov z Ukrajiny na Slovensku
P:3, 18. 05. 2022 08:05, DOM

Bratislava 18. mája (TK KBS) Vyšli nové Katolícke noviny (20/2022). Zaostrujú na integráciu utečencov z Ukrajiny na Slovensku. Od vypuknutia vojny na Ukrajine prišli na Slovensko tisíce utečencov, ktorí hľadajú útočisko. Pomocnú ruku im podávajú aj v Centre solidarity v Bratislave-Petržalke. Migranti z Ukrajiny však nechcú pomoc iba prijímať, chcú sa niečím odvďačiť a byť osožní.

V tejto súvislosti sa Katolícke noviny rozprávajú s riaditeľom Bratislavskej arcidiecéznej charity Borisom Hrdým. Väčšina ukrajinských utečencov tu nechce zostať natrvalo, no ich integrácia je zásadná - tvrdí Boris Hrdý. Práve charitné centrá podpory významne pomáhajú v začleňovaní utečencov do života na Slovensku.

Približujú príbeh Ukrajinky Ľubky Susly, ktorá prišla na Slovensko pred vyše desiatimi rokmi. Jej príbeh je svedectvom prijatia, ale aj toho, s čím všetkým sa cudzinec v novej krajine musí vyrovnávať. „Neviem, čo je dôležitejšie ako vďačnosť za všetko, čo máme,“ hovorí Ľubka Susla, pre ktorú sa Slovensko stalo domovom.

Odpovedajú na čitateľskú otázku, akou formou sa do pomoci utečencom z Ukrajiny zapája Cirkev na Slovensku a do akej miery sa pomoc pri integrácii orientuje aj na poskytovanie duchovnej služby. Ukrajinci prichádzajú na Slovensko s vlastnou duchovnou tradíciou a náboženským životom. Gréckokatolícka cirkev na Slovensku v spolupráci s rímskokatolíckymi biskupmi otvorila nové spoločenstvá v pôsobnosti gréckokatolíckych kňazov z Ukrajiny, ako i možnosti slávenia bohoslužieb v ukrajinskom jazyku v Bratislave, Trnave, Nitre a Košiciach.

V rubrike Duchovná obnova vysvetľujú, že pokoj vychádza z láskavého srdca a že zmena sŕdc je dôležitejšia ako zmena zákonov. Stať sa tvorcom pokoja vo svete znamená začať od seba. Nevyhovárajme sa, ale prosme nášho Pána, Kráľa pokoja, aby nám dal láskavé srdce pre všetkých, s ktorými sa stretneme.

Predstavujú misijné veľdielo Paulíny Jaricotovej. Nikdy nenavštívila misijné krajiny, a predsa sa stala matkou misií. Francúzska laička obetovala svoj život službe chudobným a modlitbe za misie. Stala sa zakladateľkou živého ruženca i Diela šírenia viery. Jeho pokračovateľom sú dnes Pápežské misijné diela. Paulína Jaricotová bude 22. mája v rodnom Lyone vyhlásená za blahoslavenú.

Pripomínajú si život a tvorbu Janka Kráľa, básnika a vizionára opradeného legendami. Predstaviteľ romantizmu dielom i životom, básnik revolúcie a revolučný básnik Janko Kráľ bol výnimočný a jeho tvorba dosahovala úroveň európskej poézie. Pri dvojstom výročí narodenia si jednoznačne zaslúži našu pozornosť.

TK KBS informovala Zuzana Artimová( TK KBS, za, ml; pz ) 20220518018   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]