[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je streda 24. 07. 2024   Meniny má Vladimír      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Arcibiskup Graubner je pripravený slúžiť ako pražský arcibiskup niekoľko rokov
P:3, 16. 05. 2022 15:11, ZAH

Praha 16. mája (TK KBS) Jan Graubner, ktorého pápež František vymenoval za nového pražského arcibiskupa, je pripravený pôsobiť v tejto funkcii niekoľko rokov. Povedal to na tlačovej konferencii v Prahe, pričom sa odvolával na svoj rozhovor s kardinálom Marcom Ouelletom, ktorý ho informoval o rozhodnutí pápeža a zároveň súhlasil s Graubnerovým niekoľkoročným mandátom.

„Ak to bude menej, nebudem sa hnevať, ak budú sily, som ochotný pracovať tak dlho, ako to pôjde,“ povedal Graubner. Nový pražský arcibiskup sa tento rok dožíva 74 rokov a budúci rok bude vekom, kedy cirkevní predstavitelia opúšťajú svoje funkcie. Graubner, súčasný olomoucký arcibiskup, dnes povedal, že vymenovanie bolo pre neho veľkým prekvapením. Na otázku, či sa po jeho vymenovaní dajú očakávať zmeny v domácej cirkvi, spomenul ďalšie očakávané zmeny na postoch niektorých biskupov, vrátane nového olomouckého arcibiskupa. „Vidíme, že v Ríme je dnes akýsi trend, že sa netreba ponáhľať, že sú to zmeny, ktoré skôr či neskôr prídu,“ povedal. Nástupca kardinála Duku sa hľadal niekoľko rokov, pričom Duka v roku 2018 podal abdikáciu.

Graubner tiež uviedol, že minulý pondelok s ním viedol prvý rozhovor vatikánsky kardinál Marc Ouellet o tom, že by sa mohol stať pražským arcibiskupom. Oullet je prefektom Kongregácie pre biskupov, ktorá je zodpovedná za výber kandidátov na biskupský úrad, ktorých mená sa potom predkladajú pápežovi. Graubner vraj vtedy dostal čas na rozjímanie a modlitbu, počas ktorej si spomenul na svoju chorobu Covid-19. Vtedy sa zaprisahal, že ak zostane nažive, neurobí pre seba už nič. „Teraz si spomínam, ako som sa naladil a ako som to sľúbil,“ povedal dnes. O dva dni neskôr sa dozvedel, že pápež František súhlasil s jeho nomináciou. „Ak je to vôľa pápeža, hovorím áno,“ odpovedal Graubner v inom rozhovore s vatikánskym úradníkom.

Nový pražský arcibiskup v odpovedi na otázky novinárov uviedol, že z funkcie, ktorú zastával, neodchádza ľahko. „Žil som tam celý život, je to môj domov, poznám ho a prirástol mi k srdcu,“ povedal. Dodal však, že tí, ktorí budovali svoje dielo, ťažko odchádzajú, ale tí, ktorí sa snažili budovať Božie dielo, môžu v tom pokračovať kdekoľvek. „Zamestnancom som povedal: vy ste si nevybrali mňa, ja som si nevybral vás, ale dostali sme spoločnú úlohu budovať spoločne spoločenstvo Cirkvi,“ povedal o svojom príchode do Prahy.

„Verím, že rozhodnutie pápeža je veľmi racionálne,“ povedal kardinál Duka. „Arcibiskup Ján je poslom Cyrila a Metoda, ale aj arcibiskupa Antonína Cyrila Stojana, ktorý dokázal zvládať napätie lepšie ako niektorí jeho predchodcovia. Dúfam, že aj on dokáže niektoré napätia zvládnuť lepšie ako ja,“ povedal s odkazom na jedného z Graubnerových predchodcov vo funkcii olomouckého arcibiskupa. Stojan, ktorý bol v úrade začiatkom 20. rokov 20. storočia, je aj dnes na Morave veľmi uctievaný pre svoje národné cítenie a prebieha proces jeho blahorečenia. Pokiaľ ide o to, čo čaká samotného Duku, povedal, že od piateho roku svojho pôsobenia na Jánskom stolci si zaslúži oddych a "určitú retrospektívu".

Dodal, že Graubner nastupuje do funkcie v zložitej situácii. „Potrebuje postavu moravskej mentality, aby sa zjednotila,“ povedal.

Graubner sa stáva olomouckým diecéznym administrátorom, kým neprevezme vedenie Pražskej arcidiecézy. Pokračuje aj vo funkcii predsedu Českej biskupskej konferencie. Jeho inštaláciou na Svätojánsky stolec, ako sa nazýva aj funkcia pražského arcibiskupa, sa 2. júla stane 37. pražským arcibiskupom a 25. prímasom českým. Kardinál Duka sa dnes stáva emeritným pražským arcibiskupom a zostáva kardinálom, takže môže voliť pápeža. Toto právo si zachováva až do veku 80 rokov (Zdroj: ČTK).( TK KBS, ctk, ml; pz ) 20220516033   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]