[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 25. 07. 2024   Meniny má Jakub      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Slovensko zastúpené na generálnom zhromaždení Pápežských misijných diel
P:3, 16. 05. 2022 14:30, ZAH

Francúzsko 16. mája (TK KBS) Od 16. mája do 23. mája 2022 sa bude pri príležitosti blahorečenia Paulíny Jaricotovej, zakladateľky jedného zo štyroch misijných diel - Misijného diela šírenia viery, konať vo francúzskom meste Lyon Generálne zhromaždenie Pápežských misijných diel (PMD). Slovensko bude reprezentovať Ivan Kňaze.

Počas prvého plenárneho zasadania sa v pondelok 16. mája predstaví viac ako 120 národných riaditeľov PMD, nasledovať bude úvodný prejav prezidenta PMD Mons. Giampetra Dal Tosa a úvodná svätá omša v latinčine. V utorok 17. mája predstavia národní riaditelia PMD zo Španielska, Indie a USA svoje skúsenosti s misijnou animáciou a prebehnú kontinentálne stretnutia. V závere dňa sa uskutoční eucharistická slávnosť, ktorej bude predsedať Mons. Olivier de Germay, arcibiskup Lyonskej arcidiecézy.

V stredu 18. mája bude prebiehať plenárne zasadanie, počas ktorého Mons. Juan Ignacio de Chinchetru, tajomník Pápežskej rady pre legislatívu, predloží otázky súvisiace s právnou agendou PMD. O svoje skúsenosti s misijnou animáciou sa podelí národný riaditeľ PMD v Ekvádore. Popoludní sa delegáti generálneho zhromaždenia vydajú na púť po stopách Paulíny Jaricotovej a navštívia jej rodný dom. Rokovací deň uzatvorí slávenie svätej omše, ktorú bude celebrovať Mons. Georges Colomb, národný riaditeľ PMD vo Francúzsku.

Vo štvrtok 19. mája predstavia svoje skúsenosti z misijnej animácie Poľsko a africký Benin, popoludní sa národní riaditelia PMD presunú do Arsu, kde bude emeritný lyonský arcibiskup kardinál Philippe Barbarin sláviť Eucharistiu. Po nej navštívia kňazský seminár v Arse - vypočujú si prednášku rektora seminára o Paulíne Jaricotovej a o farárovi z Arsu a po nej príhovor arcibiskupa Dal Tosa na tému Missio ad Gentes. V piatok 20. mája dopoludnia bude svätú omšu celebrovať Mons. Jorge Velasco, biskup a národný riaditeľ PMD v Čile. Počas plenárneho zasadania sa účastníkom prihovoria generálni tajomníci štyroch misijných diel a misijnú animáciu vo svojich krajinách predstavia Tanzánia a Slovensko. Na záver sa delegáti zúčastnia inaugurácie misijnej výstavy v lyonskej bazilike.

V sobotu 21. mája sa bude konať špeciálne sympózium zamerané na osobnosť Paulíny Jaricotovej, a to pod názvom „Paulína Jaricotová a poslanie Kongregácie pre evanjelizáciu národov v súčasnosti“. V rámci plenárneho zasadania sa národní riaditelia stretnú s kardinálom Luisom Antoniom Taglem, prefektom Kongregácie pre evanjelizáciu národov. Po stretnutí bude nasledovať slávenie Eucharistie, ktorému bude predsedať Mons. Celestino Migliore, apoštolský nuncius vo Francúzsku. V nedeľu 22. mája vyvrcholí celé podujatie svätou omšou, počas ktorej bude Paulína Jaricotová blahorečená. Slávnosti bude predsedať kardinál Luis Antonio Tagle.  V pondelok 23. mája sa uskutoční posledné rokovanie spojené s vyhodnotením Generálneho zhromaždenia PMD a s voľbou delegátov. Na záver bude svätú omšu vďakyvzdania za blahorečenie Paulíny Jaricotovej sláviť Mons. Edwin Mulandu, biskup a národný riaditeľ PMD v Zambii.

Zdroj: Fides / Preložili: Pápežské misijné diela na Slovensku( TK KBS, fid, pmd, ml; pz ) 20220516029   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]