[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je nedeľa 14. 07. 2024   Meniny má Kamil      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Pápež mladým odporučil tri zásady spirituality Charlesa de Foucaulda
P:3, 16. 05. 2022 11:52, ZAH

Vatikán 16. mája (RV) „Máte dedičstvo svätosti, ktoré treba rozvíjať.“ Aj týmito slovami sa prihovoril pápež František mladým ľuďom z francúzskej diecézy Viviers, ktorá je rodiskom dvoch z desiatich svedkov viery, ktorých v nedeľu Svätý Otec vyhlásil za svätých: kňaza Charlesa de Foucaulda a rehoľnej sestry Márie Rivierovej. Mladých pápež prijal na audiencii vo Vatikáne v sobotu 14. mája.

Francúzsky kňaz bl. Charles de Foucauld (1858-1916), známy aj ako Karol od Ježiša, žil po svojej konverzii ako pustovník medzi Tuarégmi na alžírskej Sahare. K jeho charizme sa hlásia mužské i ženské spoločenstvá zasväteného života.

„Mojím dnešným želaním je, aby ste sa od Charlesa de Foucaulda naučili nadobudnúť tú skúsenosť s Bohom, ktorá ho viedla evanjelizovať prostredníctvom prítomnosti“, prostredníctvom rýdzeho života. Takto privítal Svätý Otec 60-člennú skupinu mladých Francúzov, ktorí prišli na nedeľnú kanonizáciu svojich rodákov. Pápež dal prítomným pútnikom podnet k ich nasledovaniu:

„Zatiaľ vás, drahí mladí, povzbudzujem, aby ste svoj kresťanský život založili na troch „e“, troch kľúčových slovách spirituality Charlesa de Foucaulda: evanjelium, eucharistia a evanjelizácia (Évangile, Eucharistie, Évangélisation). Tu máte celý program života v Kristovej škole. A tiež vám odporúčam, aby ste sa naučili a často rozjímali o veľkolepej modlitbe odovzdania seba samých Bohu, prevzatej z jeho spisov:

«Otče môj, odovzdávam sa ti, urob so mnou, čo sa ti zapáči. Nech už so mnou urobíš čokoľvek, ďakujem ti. Som pripravený na všetko, prijímam všetko. Len nech sa tvoja vôľa plní vo mne a vo všetkých tvojich stvoreniach. Po ničom inom netúžim, môj Bože...».

Nech sa toto stane vašou modlitbou vo chvíľach životných rozhodnutí a krížov.“

Pápež František tiež pripomenul zakladateľku Kongregácie sestier Obetovania Panny Márie, ktorá žila na prelome 18. a 19. storočia, Máriu Rivierovú. Francúzskym mladým vyslovil žičenie:

„Prajem vám, aby ste mali túžbu otvárať myseľ tých najmenších pre Božie veci, pre pozornosť voči blížnemu a obdiv k stvorenstvu. Aké je to dôležité! Dúfam, že bude ešte veľa takýchto žien, pokorných a odvážnych pomáhať tým najmenším spoznať Božiu lásku.... Táto túžba je zakorenená v nádeji, ktorá nesklame.“

Na záver Svätý Otec prítomných zveril do príhovoru nových svätcov, a zo srdca požehnal celej diecéze, z ktorej pútnici prišli.( TK KBS, RV, mh; rp ) 20220516021   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]