[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 15. 07. 2024   Meniny má Henrich      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Pápežova výzva Západu: Spoločne otočme trend demografickej zimy
P:3, 13. 05. 2022 12:14, ZAH

Vatikán 13. mája (RV) V plnom znení prinášame posolstvo pápeža Františka účastníkom 2. ročníka podujatia „Všeobecný stav pôrodnosti“, ktoré zorganizovalo talianske Fórum prorodinných združení 12. – 13. mája 2022 v Ríme s mottom: „Dá sa to!“

-

Drahí bratia a sestry,

S láskou vás pozdravujem, mrzí ma, že tento rok nemôžem byť fyzicky medzi vami. Budem však pozorne sledovať vašu prácu, pretože otázka pôrodnosti je skutočnou pohotovostnou situáciou spoločnosti.

Nie je to hneď viditeľné, ako iné problémy, ktoré sa objavujú v správach, ale je to veľmi naliehavé: rodí sa čoraz menej detí, a to znamená ochudobnenie budúcnosti všetkých; Taliansko, Európa a Západ ochudobňujú svoju budúcnosť.

Na Západe je prítomná jedna existenčná periféria, ktorá nie je hneď viditeľná. Ide o ženy a mužov, ktorí majú túžbu po dieťati, ale nedokážu ju zrealizovať. Mnohí mladí ľudia majú s napĺňaním svojho sna o rodine ťažkosti. A tak sa znižuje latka túžby a človek sa uspokojujú s tuctovými náhradami, ako je podnikanie, auto, cestovanie, upätosť na voľný čas... Krása rodiny bohatej na deti sa môže stať utópiou, snom, ktorý sa ťažko realizuje.

Toto je nový druh chudoby, ktorý ma desí. Je to chudoba plodnosti u toho, kto zľavuje zo svojej túžby srdca po šťastí, u toho, kto rezignovane rozrieďuje svoje najväčšie ašpirácie, trochári a prestáva dúfať v niečo veľké. Áno, je to tragická chudoba, pretože zasahuje ľudí v tom, čo je ich najväčším pokladom: privádzať na svet ľudské životy, aby sa oň starali, s láskou odovzdávať prijatý život iným.

Nevidieť problém poklesu pôrodnosti je krátkozraký postoj; je to vzdanie sa pohľadu do diaľky, pohľadu vpred. Je to odvracanie očí, v domnienke, že problémy sú vždy príliš zložité, a že sa tu nedá nič robiť. Jedným slovom je to vzdávanie sa. Preto sa mi páči názov vášho podujatia, ktoré organizuje Nadácia pre pôrodnosť a Fórum rodín: „Dá sa to!“. To je charakteristika tých, čo nerezignujú. Je to charakteristika tých, ktorí dúfajú napriek všetkému, napriek číslam, ktoré sa z roka na rok neúprosne zhoršujú. To „Dá sa to!“ znamená, že nebudeme pasívne akceptovať, že by sa veci nemohli zmeniť.

Drahí priatelia, veci sa môžu zmeniť, ak budeme bez strachu s nasadením spolupracovať, prekračujúc stranícke záujmy a ideologické bariéry. Preto dúfam, že na všetkých úrovniach - inštitucionálnej, mediálnej, kultúrnej, hospodárskej a sociálnej - sa budú podporovať, zlepšovať a napĺňať konkrétne politiky zamerané na nový rozbeh pôrodnosti a rodiny. Myslím na vás a rád vidím, ako otázka pôrodnosti dokáže spájať, nie rozdeľovať: spoločnosti, banky, združenia, odbory, športovci, herci, spisovatelia, politici - všetci spoločne sa zamýšľate  nad tým, ako znovu začať dúfať v život.

Údaje, prognózy a čísla sú už všetkým známe: je potrebné konkrétne konať. Je načase dať rodinám a mladým ľuďom ozajstné odpovede: nádej nemôže a nesmie zomrieť čakaním. Prosím Boha, aby požehnal vašu angažovanosť. Som vám nablízku a fandím vám, aby sme spoločne otočili trend tejto chladnej demografickej zimy. Vďaka! Dá sa to!

Preložila: Slovenská redakcia Vatikánskeho rozhlasu – Vatican News( TK KBS, RV zk, mh, jb, ml; pz ) 20220513029   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]