[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 22. 06. 2024   Meniny má Paulína      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Arcibiskup Scicluna vyzýva na uplatňovanie pravidiel proti zneužívaniu
P:3, 13. 05. 2022 11:12, ZAH

Vatikán 13. mája (E-kai) Pomocný sekretár vatikánskej Kongregácie pre náuku viery, maltský arcibiskup Charles Scicluna, vyzval, aby sa vo všetkých katolíckych diecézach na celom svete dôsledne uplatňovali zásady proti sexuálnemu zneužívaniu, ktoré v roku 2019 odporučil pápež František. „Vytvorenie príslušného úradu pre tieto záležitosti v každej diecéze je záväzok, o ktorom sa nediskutuje a ktorý sa musí splniť. Nezávisí to od osobnej vôle jednotlivých biskupov,“ zdôraznil arcibiskup Scicluna v rozhovore pre francúzsky katolícky denník La Croix.

Zatiaľ nie sú k dispozícii presné údaje o tom, koľko takýchto úradov pre nahlasovanie sexuálneho zneužívania maloletých duchovnými už vo svete funguje, ale je známe, že túto pápežskú požiadavku už zaviedli mnohé diecézy. „V posledných dvoch rokoch však tento proces spomalila pandémia,“ povedal arcibiskup Scicluna. Preto, dodal, je teraz potrebné vyvinúť tlak zo strany apoštolských nunciatúr na implementáciu pápežského dekrétu. „Zriadenie úradu pre obete nemôže čakať, kým budeme čeliť problému zneužívania,“ vysvetlil.

V tejto súvislosti poukázal na to, že motu proprio "Vos estis lux mundi" (Vy ste svetlo sveta), ktoré bolo zverejnené v máji 2019, sa často neprekladá do rôznych národných jazykov. Aj preto musia príslušní pápežskí nunciovia pôsobiť ako sprostredkovatelia pri realizácii opatrení nariadených pápežom. V motu proprio František okrem iného nariaďuje povinnosť všetkých cirkví nahlasovať prípady zneužívania a upravuje vyšetrovanie biskupov, ktorí ich kryjú. Arcibiskup Scicluna je od roku 2018 okrem funkcie maltského arcibiskupa aj pomocným sekretárom Kongregácie pre náuku viery a v tejto funkcii je zodpovedný za objasňovanie prípadov sexuálneho zneužívania maloletých.

Zdroj: E-kai( TK KBS, ekai, ml; pz ) 20220513024   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]