[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 15. 07. 2024   Meniny má Henrich      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Biskup Stolárik pozýva k 40 dňovej pobožnosti „Nazaretského domu“
P:3, 13. 05. 2022 09:42, DOM

Rožňava 13. mája (TK KBS) Rožňavský biskup Mons. Stanislav Stolárik pozýva k 40 dňovej pobožnosti „Nazaretského domu“. Ohlásil ju v novom slove pastiera, ktoré dostalo názov „V rodine je stále sila a budúcnosť človeka i sveta". Zároveň v ňom uviedol, že 26. júna uzavrú diecéze Rok rodiny. Slovo pastiera prinášame v plnom znení. 

-

V júni (2022) je záver Roka rodiny, ktorý sme slávili v celej Cirkvi. Najskôr ho ukončí Svätý Otec František 25. júna v Ríme a na druhý deň – 26. júna bude ukončený v každej diecéze. V tento deň v našej diecéze uzavrieme Rok rodiny slávnostnou svätou omšou v Poltári o 10:30. Pozývam na ňu zvlášť jubilujúcich manželov z našej diecézy.

Bezprostredne približujúci sa čas ukončenia Roka rodiny sprevádzajú zaujímavé zastavenia, ktoré hovoria o rodine ako takej. 8. mája Deň matiek, 15. mája Deň rodiny, 1. júna to bude Deň detí, 19. júna Deň otcov a po uzavretí Roka rodiny nás 24. júla čaká Deň starých rodičov s už zverejnenou témou: „Ešte aj v starobe budú prinášať ovocie“ (Žalm 92,15). Každý z týchto dní nech je sviatkom rodiny a pripomenutím, že v rodine podľa Božieho plánu má každý svoje miesto, úlohu i poslanie.

Situácia na Ukrajine nám v plnosti bolesti ukazuje utrpenie množstva rodín, ktoré nie sú spolu, sú roztrúsení v rôznych kútoch prinajmenej celej Európy... a tak deti, otcovia a mamy i starí rodičia nie sú spolu, aby spoločne prežívali radosti i starosti všedných i sviatočných dní. Ak aj doteraz boli takí, ktorí nepriali kompletnej rodine, prebiehajúca vojna ukázala v plnosti silu zloby voči ľudskej rodine a životu v jeho podstate. To ešte viac ukazuje, aké je dôležité volanie o pomoc pre každú rodinu.

Dôsledky vojnového sporu sa vlastne dotýkajú už všetkých rodín. Zdražovanie základných ľudských potrieb bude asi naďalej rásť. Preto o to viac treba oceniť veľkodušnosť vás všetkých - rodín, ktoré ste otvorili svoje srdcia i domy najmä pre ženy s deťmi, ktoré utiekli pred vojnou. Na takýto šľachetný krok vyzývame aj našu vládu, aby hrozivú materiálnu situáciu našich rodín riešila tak, aby nebol ohrozený život rodín, aby sa nedostali na prah alebo až za prah chudoby a núdze. Nech v týchto sťažených podmienkach nikomu nechýbajú základné potreby pre dôstojný život.

Tu už cítime, ako veľmi patríme do jednej veľkej rodiny Božích detí, v ktorej tiež máme všetci svoje miesto, úlohu i poslanie nie preto, aby sme si ubližovali a navzájom sa ničili, ale aby sme boli jeden pre druhého darom a pomáhali si.

Všetky tieto úmysly vkladáme do nám už známej 40 dňovej pobožnosti „Nazaretského domu“ vo veľkej dôvere:

1) Aby sme si vyprosili posilnenie ochrany Nazaretskej rodiny nad každou našou rodinou, i nad rodinami, ktoré trpia vojnou.

2) Aby sa všetci členovia „rozbitých“ rodín (z akýchkoľvek dôvodov) vrátili domov.

3) Aby sa všetci rozutekaní po svete, mohli znova vrátiť do pokoja Nazaretského domu vo svojej krajine.

V mariánskom mesiaci máji o to v plnej dôvere prosíme Máriu, našu Mamu všetkých rodín. V júni sa zvlášť utiekajme k Najsvätejšiemu Ježišovmu Srdcu, ktoré s Nepoškvrneným Srdcom Panny Márie ponúkli veľké prisľúbenia pre všetky dôverujúce rodiny, pre každého ctiteľa týchto Sŕdc. A samozrejme pamätajme na obrovskú pomoc sv. Jozefa, ktorý sa podľa Božieho plánu postaral nielen o bezpečný útek do Egypta, ale aj o bezpečný návrat Ježiša a Márie do pokoja skromného, ale požehnaného domu v Nazarete.

Dom v Nazarete najskôr navštívil archanjel Gabriel. Potom na prítomnosť Boha v tomto dome silne poukazovali Ježiš, Mária a Jozef. Nech je Svätá rodina odteraz ešte viac vzorom, pomocou i ochranou pre všetky naše rodiny i všetky rodiny, ktoré sú pre vojny v celom svete rozutekané a žijú v náročných situáciách a podmienkach života.

Začnime 17. májom 2022 40 dňovú pobožnosť „Nazaretského domu“ a dôverujme, lebo Božia milosť daná nám všetkým cez Svätú rodinu je neohraničená. Začnime 17. mája (2022) pobožnosť Nazaretského domu všetci spoločne a Boh ochráni a požehná nás i všetky naše rodiny. V rámci pobožnosti sa v máji modlievajme Loretánske litánie; v júni k Najsvätejšiemu Ježišovmu Srdcu a k sv. Jozefovi sa môžeme modliť každú stredu a 19. dňa v mesiaci.

Túto pobožnosť si môžete stiahnuť aj z našej webovej stránky (www.burv.sk). Prosme: „Svätá rodina - Ježiš, Mária a Jozef ochraňujte všetky rodiny, ktoré sú ničené nielen vojnou, ale aj inak. Svätá rodina daj nám porozumieť, že budúcnosť a požehnanie celého sveta je v rodine podľa Božieho plánu.“

Hoci končí Rok rodiny Amoris laetitia slávený v celej Cirkvi, my v našej diecéze budeme v rámci Roka manželstva a rodiny, ktorý som vyhlásil špeciálne v našej diecéze na rok 2022, v rámci prípravy na slávenie 250. výročia vzniku diecézy (v r. 2026), naďalej pamätať a modliť sa za naše rodiny, za manželov i snúbencov, pripravujúcich sa na prijatie sviatosti manželstva.

V dennej modlitbe za vás všetkých vám žehnám a opäť pozývam k modlitbe aj za celú rodinu našej diecézy, lebo v rodine je stále sila i budúcnosť človeka i sveta.

Mons. Stanislav Stolárik
rožňavský biskup

-( TK KBS, rd, sst, ml; pz ) 20220513016   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]