Irak 13. mája (TK KBS) Z viac ako milióna kresťanov, ktorí žili v Iraku, sa ich počet za posledné desaťročia znížil na dnešných asi 200-tisíc. Upozorňuje na to Pápežská nadácia ACN - Pomoc trpiacej cirkvi.
Hospodárska a politická neistota a rozsiahle prenasledovanie viedlo k masovému exodu veriacich z krajiny. Útlak vyvrcholil vznikom Islamského štátu a genocídou. Od rozpadu ISIS sa však krajina opäť pomaly zotavuje. Vrátilo sa už viac ako 43% z kresťanských rodín na úteku. Obnovujú sa budovy aj infraštruktúra. Iba pár rokov dozadu sa niečo také zdalo nepredstaviteľné.
Keď bojovníci Islamského štátu obsadili Mosul a potom Ninivskú planinu, patriarcha Louis Sako z najväčšej irackej kresťanskej denominácie, Chaldejskej katolíckej cirkvi, povedal, že sa obáva, že „srdce irackých kresťanov prestane biť“. Graffiti, ktoré zostali v okupovaných kresťanských mestách, ako napríklad Batnaya, skutočne varovali „otrokov kríža“, že v islamskej krajine nikdy nebudú mať pokoj.
Dnes ho tu opäť nachádzajú. Okrem bezpečia a rekonštrukcie je však v krajine potrebné vytvárať aj pracovné miesta a predovšetkým zabezpečiť dobré vzdelávanie. Preto sa pápežská nadácia ACN - Pomoc trpiacej Cirkvi sústredí aj na rozvoj školstva a poskytovanie štipendií pre deti a mladých ľudí v Iraku.
Štipendium pápeža Františka, ktoré poskytuje nadácia ACN študentom na Katolíckej univerzite v Erbile, pomáha celým rodinám. Škola môže vďaka nemu prijať dvakrát toľko kresťanských študentov ako doteraz. Pomáha im, aby mohli v krajine zostať a nemuseli emigrovať. Vynikajúce vzdelanie im umožní získať prácu - a tým aj budúcnosť v Iraku pre seba a svojich najbližších.
Začiatkom mesiaca otvorili novú strednú školu, ktorú spravujú sestry dominikánky. Tá slúži viac ako 600 žiakom v Karakoši, väčšinovo kresťanskom meste na Ninivskej planine.
Zdroj: ACN