[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 20. 06. 2024   Meniny má Valéria      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Parolin: Eskalácia vojny na Ukrajine by ohrozila celé ľudstvo
P:3, 12. 05. 2022 13:12, ZAH

Chorvátsko 12. mája (TK KBS) Štátny sekretár Vatikánu začal návštevu Chorvátska pri príležitosti 30. výročia uznania nezávislosti Chorvátskej republiky Svätou stolicou a pripomenul pápežovu ochotu urobiť všetko pre to, aby pomohol ukončiť konflikt na Ukrajine: eskalácia konfliktu by mala pre svet zničujúce dôsledky.

Znepokojenie Svätej stolice nad "možnou eskaláciou" vojny na Ukrajine vyjadril štátny sekretár kardinál Pietro Parolin na stretnutí s novinármi v Záhrebe pri príležitosti svojej návštevy Chorvátska, kde si pripomína 30. výročie uznania nezávislosti Chorvátskej republiky Svätou stolicou a 25. výročie retifikácie troch zmlúv medzi Vatikánom a touto balkánskou krajinou. Kardinál prišiel do chorvátskej metropoly v utorok večer.

"Vzhľadom k ničivosti zbraní, ktoré dnes máme, by rozšírenie konfliktu znamenalo "hrozbu zničenia celého ľudstva"," povedal. Potom pripomenul silné slová pápeža Františka proti šialenstvu vojny a jeho ochotu urobiť všetko pre to, aby prispel k mieru, a ponúkol sprostredkovanie Vatikánu a tiež povedal, že je pripravený ísť do Moskvy, čo zatiaľ nebolo prijaté. "Zdá sa, že v tejto chvíli je len malá nádej," povedal Parolin, "že sa podarí vojnu ukončiť konsenzuálne," ale Svätá stolica je aj naďalej pripravená pomôcť túto vojnu čo najskôr zastaviť.

O dramatických udalostiach, ktoré otriasajú Európou, hovoril kardinál Parolin aj počas svätej omše slúžiacej v Záhrebe. Vo svojej homílii poznamenal, že „temnota vojny zastiera aj svetlo ľudského rozumu a zdá sa, že popiera aj zdravý úsudok. Posledné dva roky sme žili v temnote pandémie bez toho, aby sme vedeli, čo robiť. Každý pokus o riešenie sa zdal byť nedostatočný. Po pandémii prišiel konflikt na Ukrajine: "V takých 'temných' skúsenostiach sa ocitáme dezorientovaní," poznamenal, "ale svetlo Zmŕtvychvstalého Krista je silnejšie a dáva nádej a útechu, aj prostredníctvom jeho svedkov. Medzi nimi uviedol blahoslaveného Alojzija Stepinca: "V tejto dobe vojny v Európe," uzavrel, "stojí za to sa uchýliť k jeho príhovoru. Dnes sa rovnako ako on stretávame so zlom, ktoré sa rodí v ľudských srdciach a má tendenciu ovládať myseľ a dušu.( TK KBS, RV cz, vac, rp; pz ) 20220512030   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]