[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je streda 24. 07. 2024   Meniny má Vladimír      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Páter Russolillo, „apoštol povolaní“ a jednoty rodín
P:3, 11. 05. 2022 17:16, ZAH

Vatikán 11. mája (RV) Už v najbližšiu nedeľu 15. mája vyhlási pápež František za svätých desať osobností pri slávnosti na Námestí sv. Petra. Jedným z nich je aj taliansky kňaz, „apoštol povolaní“ Giustino Russolillo, zakladateľ duchovnej rodiny vokacionistov. Jeho vzťah k blížnemu charakterizovala výchova ku svätosti, hovorí o otcovi Russolillovi postulátor kauzy jeho svätorečenia, duchovný otec Giacomo Capraro v rozhovore pre Vatican News.

Giustino Maria Russolillo (1891-1955)  je známy ako svätec z Pianury – ide o perifériu Neapolu, v ktorej sa narodil v roku 1891. Krátko po jeho vysviacke vypukla Prvá svetová vojna a bol poslaný do vojenskej nemocnice, neskôr pôsobil ako farár v spomínanej neapolskej periférii.

V roku 1920 páter Russolillo založil Spoločnosť Božích povolaní, tzv. vokacionistov a neskôr aj Kongregáciu sestier Božích povolaní. Centrom jeho spirituality a jeho apoštolátu bola Najsvätejšia Trojica. Do duchovnej rodiny vokacionistov patrí momentálne aj Sekulárny inštitút pre všeobecné posväcovanie, ako aj množstvo laických združení a modlitebných spoločenstiev. Duchovná rodina vokacionistov je momentále rozšírená v 18 krajinách sveta.

Zázračné uzdravenie na príhovor pátra Russolilla

Svätorečeniu bl. Giustina Russolilla otvoril dvere zázrak na jeho príhovor, ktorý schválil pápež František dekrétom 27. októbra 2020. Týka sa uzdravenia mladého rehoľníka pôvodom z Madagaskaru. Našli ho ležať na podlahe v jeho izbe uprostred krvavých kaluží a hospitalizovali ho vo veľmi vážnom stave kvôli poškodeniu dýchacieho systému. Všetci spolubratia sa modlili za uzdravenie k otcovi Giustinovi, jeden z nich priniesol obrázok blahoslaveného a položil ho na telo chorého rehoľníka. O niekoľko dní neskôr sa stav mladého muža náhle zlepšil. Rehoľník sa prebral z kómy a onedlho bol z nemocnice prepustený.

Rozhovor s postulátorom: Apoštol povolaní a jednoty rodín

 

Postulátor kauzy svätorečenia, duchovný otec Giacomo Capraro, predstavuje pátra Russolilla nasledovne:

„Páter Giustino Russolillo, kňaz diecézy Pozzuoli, sa zapíše do dejín ako apoštol povolaní. Zároveň ho však môžeme označiť aj za apoštola univerzálneho posväcovania. Jeho vzťah s blížnym mal dvojaký cieľ. Výchova k svätosti bola cieľom jeho vzťahu k blížnemu: svätý, ako povedal, je Božím majstrovským dielom, odleskom Pánovej slávy. Potom je tu ďalší cieľ: formácia kňazov. Kňaz, povedal otec Giustino, je Božím služobníkom vo formácii k svätosti.“

Duchovný otec Giustino pracoval v neapolskej periférii intenzívne aj s mladými a v prospech jednoty rodín, vysvetľuje postulátor jeho kauzy:

„Páter Giustino bol vysvätený za kňaza v roku 1913 a v roku 1920 sa stal farárom. Počas jeho služby farára sa často stávalo, že mu niektoré deti hovorievali, že už nemôžu znášať hádky svojich rodičov. Otcovi Giustinovi vraveli: „Príďte k nám, prineste dobré slovo a možno sa veci zmenia.“ Často sa stávalo, že otec Giustino , pozvaný deťmi, chodil k nim domov, aby sa stretol s ich rodičmi. Hovoril s nimi o kráse a posvätnosti manželstva, o povinnosti dávať dobrý príklad deťom, aby tak formovali občanov zajtrajška. Keď videl, že sa situácia upokojila, s odkazom na obraz Najsvätejšieho Srdca manželom povedal: „Keď medzi vami niečo nehrá, znamená to, že láska slabne a je v kríze. Nachádzate sa v nebezpečnej chvíli. Urobte toto: pohliadnite na to Srdce, ktoré tak veľmi milovalo, a istotne sa váš vzťah zlepší. A získajú tým vaše deti i celá spoločnosť.“

 ( TK KBS, RV, zk; rp ) 20220511030   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]