[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 20. 06. 2024   Meniny má Valéria      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Odpust mladých spojil opäť mladých
P:3, 10. 05. 2022 16:17, DOM

Košice 10. mája (TK KBS) Uplynulý víkend slávili mladí Košickej eparchie Odpust mladých, ktorý sa tradične koná počas májovej Fatimskej soboty. Do slávenia Odpustu mladých vstúpili mladí v piatok 6. mája liturgiou a modlitbou celonočného bdenia v gréckokatolíkom farskom chráme Narodenia presvätej Bohorodičky Michalovciach. Modlitbu nádherným spevom doprevádzali mladí z michalovského protopresbyterátu. „Modlitba celonočného bdenia nás učí rozumieť Bohu aj bez slov,“ povedal v závere archimandrita Jaroslav Lajčiak, protosynkel Košickej eparchie, ktorý modlitbu celonočného bdenia viedol.

V sobotu si mladí mohli vybrať jednu z dvoch možností úvodného programu. Prvá, klasická možnosť ponúkla v Klokočove modlitbu mládežníckeho ruženca v podaní mladých Trebišovského protopresbyterátu, modlitbu 3. času a katechézu o. Jána Horňáka, administrátora farnosti Porostov, na tému Synoda o synodalite. Druhá možnosť zasa ponúkla mladým putovať popri Zemplínskej šírave modliac sa modlitbu ruženca za mladých, ktorí sa v lete na tomto mieste schádzajú.

Hlavnou časťou májovej Fatimskej soboty bola archijerejská svätá liturgia. Vychádzajúc z úmyslu apoštolátu modlitby na mesiac máj, pozval vladyka Cyril mladých k tomu, aby žili naplno, aby si od Panny Márie osvojili umenie počúvať, dôkladne rozlišovať, odvahu veriť a odhodlanie slúžiť. Spolu s vladykom Cyrilom slávil svätú liturgiu aj vladyka Milan, emeritný Košický biskup.

Po spoločnom obede spoznávali mladí ešte hlbšie synodu o synodalite a to, k čomu nás pápež František pozýva, keď hovorí, že máme počúvať a hovoriť.

Bodku za Odpustom mladých dalo spoločné stretnutie animátorov v Centre pre mládež Košickej eparchie. Vzájomné zdieľanie, spoločná modlitba, hry a aktivity naplnili čas od sobotného poobedia do nedeľného obeda a dali priestor na tak už potrebné „neobyčajne obyčajné“ spoločné stretnutie.

Odpust mladých teda opäť spojil mladých a ukázal, že byť spolu a spoločne kráčať k Bohu, sú najkrajším darom mladosti. Za skvelý čas a program patrí veľká vďaka o. Marošovi Rinikovi, michalovskému protopresbyterovi a mladým michalovského protopresbyterátu a tiež kňazom, laikom a animátorom Rady pre mládež Košickej eparchie.

Informoval Milan Kmec( TK KBS, ts ke, rp; pz ) 20220510027   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]