[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je streda 19. 06. 2024   Meniny má Alfréd      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Arcibiskup Bober posvätil nový farský kostol svätého Dominika Savia 
P:3, 09. 05. 2022 11:35, DOM

Košice 9. mája (TK KBS) Košický arcibiskup metropolita Mons. Bernard Bober posvätil v nedeľu nový farský kostol svätého Dominika Savia v mestskej časti Košice - Sídlisko Ťahanovce. Slávnostnú svätú omšu spojenú s konsekráciou oltára a kostola priniesla naživo Televízia LUX. Zároveň požehnal aj nové pastoračné a farské priestory. 

Farnosť Košice – Sídlisko Ťahanovce zasvätená svätému Dominikovi Saviovi bola erigovaná (zriadená) z rozhodnutia dnes už emeritného košického arcibiskupa Mons. Alojza Tkáča oddelením z farnosti Ťahanovce obec 1. júla 1995. Predtým slávili miestni sväté omše na chodbách školy, neskôr v kaplnke sv. Dominika Savia, ktorú požehnali vo februári 1995.

Práce na novom kostole začali v decembri 2004. Kostol bude prepojený s pastoračným centrom pod kostolom a farskou budovou, kde vzniklo zázemie pre veriacich a kňazov farnosti. Slávnosti posviacky kostola vo farnosti predchádzala duchovná obnova spojená s večernými svätými omša s kazateľmi.

Nový kostol je umiestnený pri vstupe na sídlisko, blízko pešej zóny, odkiaľ je aj hlavný vstup. Je orientovaný na košickú Katedrálu sv. Alžbety, preto hlavná os nového kostola smeruje na jej vežu, čím autori projektu symbolicky vyjadrili duchovné prepojenie s mestom i  s katedrálou. Súčasťou novostavby sú aj pastoračné priestory a farská budova prepojená s kostolom. 

Výstavba kostola, vrátane pastoračného centra a fary prebiehala v rôznych etapách a podľa finančných možností farností i ďalších okolností, vyše 17 rokov. 

Súčasný farár Patrik Vojtek vyzdvihol úsilie a vynaloženú námahu pri výstavbe. „Chcem vyjadriť vďačnosť Pánu Bohu za tento deň a vyslovujem poďakovanie každému, kto sa akokoľvek a čímkoľvek pričinil (častokrát v skrytosti), že dnes prežívame túto výnimočnú chvíľu. Nech tento nový priestor povznáša náš život i naše srdcia k novosti života a vrúcnejšiemu vzťahu k Bohu a k ľuďom.“

Na začiatok slávnosti symbolicky odovzdal košickému arcibiskupovi metropolitovi Mons. Bernardovi Boberovi  pred vstupom kľúč, aby  tento kostol slúžil na Boží kult a pomáhal človeku k plnosti časného života a k večnej spáse.  „Nech sa teda dokorán otvorí nielen brána tohto kostola, ale ešte dôležitejšie  dvere našich sŕdc a myslí," povedal. 

Na slávnosti privítal predsedu Košického samosprávneho kraja Rastislava Trnku, primátor Mesta Košice Jaroslava Polačeka, starostu Mestskej časti Košice - Sídlisko Ťahanovce Miloša Ihnáta a architekta Martina Drahovského. 

Podľa arcibiskupa Bobera , ktorý sa prihovoril vyše dvom  tisíckam zhromaždených veriacich, čakať sa oplatilo. „Boh býva tam , kde ho človek pustí. Bez Boha nebude pokoja . Ak sa človek slobodne vráti k Bohu, on mu daruje svoj pokoj. Robme v tomto chráme to, čo nás robí lepšími. Ste právom hrdí na tento váš nový kostol, na dielo Božej milosti i vlastných rúk. 

Dnešný deň je dnom veľkej radosti a i z tejto Božej blízkosti rastie živé kresťanské spoločenstvo. Zamilujte si tento Dom modlitby a prijmite ho za svoj a často sa stretávajte pri oslave Boha. Nech sa vaše farské spoločenstvo živí Božím slovom i Telom, nech sa tu uzdravuje a vzrastá i počtom naše spoločenstvo. Panna Mária nech na vás dáva pozor, aby ste zostali  na správnej ceste za Kristom,“ povedal.  

K správe bolo vydané FOTO.

TK KBS informovali Patrik Vojtek a Jaroslav Fabian( TK KBS, pvo, jfa, ml; pz ) 20220509040   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]