[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 18. 07. 2024   Meniny má Kamila      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Vydavateľstvo Nové mesto pozýva na diskusiu o slobode v čase neslobody
P:3, 09. 05. 2022 11:13, DOM

Bratislava 9. mája (TK KBS) Vydavateľstvo Nové mesto a portál nm.sk pripravujú verejnú diskusiu o komunizme vo Vietname a v Československu a tiež o osobe mučeného vietnamského kardinála Van Thuana. V septembri tohto roka uplynie 20 rokov od jeho smrti. Diskusia s názvom Môžem byť slobodný v čase neslobody? bude vo štvrtok 12. mája 2022 o 18:30 v Dome Quo Vadis v Bratislave a tiež naživo online na YouTube kanáli portálu nm.sk (Môžem byť slobodný v čase neslobody? - YouTube)

Hosťami diskusie budú prof. Vladimír Krčméry, lekár, vedec, synovec bývalého politického väzňa Silvestra Krčméryho, ktorý viackrát navštívil Vietnam; František Mikloško, bývalý politik a disident a Miriam Lexmann, poslankyňa Európskeho parlamentu, ktorá sa venuje aj ľudským právam a náboženskej slobode vo svete.

Obdobie komunizmu paradoxne formovalo osobnosti, ktoré sa napriek rôznym formám mučenia nedali zlomiť. Netýka sa to len bývalého Československa, ale napríklad aj Vietnamu. Jednou z takýchto osobností bol vietnamský kardinál Van Thuan, ktorého neuveriteľný životný príbeh sa vďaka novému románu z vydavateľstva Nové mesto stáva hmatateľným svedectvom i pre slovenského čitateľa.

Bez riadneho súdneho procesu a možnosti obhajoby ho vietnamská vláda odsúdila na trinásť rokov väzenia, z ktorých deväť strávil v úplnej izolácii. Vďaka obdivuhodnej vnútornej sile a presvedčeniu, že iba láskou možno liečiť každé zlo, menil atmosféru každej väznice, do ktorej ho preložili.

„Príďte na našu diskusiu fyzicky alebo si ju pozrite naživo online na našom YouTube kanáli nm – portál dialógu. Dozviete sa, čo má spoločné komunizmus vo Vietname s komunizmom v bývalom Československu a v čom sa líši. Budeme hovoriť aj o technikách, ktoré sa používali a používajú na to, aby zlomili vôľu človeka a tiež o tom, ako je možné prežiť roky v izolácii bez dosahu na psychické zdravie,“ pozýva šéfredaktor portálu nm.sk a moderátor diskusie Ján Heriban. Diskusia bude mať presah aj do súčasnosti – hostia sa zamyslia, ako môžeme v dnešnej dobe po vzore kardinála Van Thuana pristupovať k našim nepriateľom.

Kardinál Van Thuan zomrel 16. septembra 2002 v Ríme. Proces jeho blahorečenia sa začal presne 5 rokov po jeho smrti. Pápež František mu udelil titul ctihodný.( TK KBS, jhe, ml; pz ) 20220509038   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]