Pápež v Nedeľu Dobrého pastiera: Vieme neskákať druhému do reči? P:3, 09. 05. 2022 07:50, ZAH
Vatikán 9. mája (RV) V Nedeľu Dobrého pastiera 8. mája pápež František pri poludňajšom požehnaní povzbudil veriacich k vytrvalej modlitbe ruženca za mier pre Ukrajinu i ďalšie oblasti sveta. Vyzval modliť sa za predstaviteľov národov, „aby nestratili zmysel pre ľud, ktorý chce pokoj a vie, že zbrane ho nikdy neprinášajú.“ Pamätal aj na Deň matiek a v súvislosti so Svetovým dňom modlitby za povolania pozval všetkých uvedomovať si prijatý krst a vyprosovať nové povolania pre Cirkev.
Veriacim zhromaždeným na Námestí sv. Petra sa Svätý Otec prihovoril ako zvyčajne z okna Apoštolského paláca. Úvodné biblické zamyslenie sústredil na tri slová: počúvať, poznať a nasledovať. Vychádzal pri tom z Ježišových slov v Evanjeliu podľa Jána: „Moje ovce počúvajú môj hlas, ja ich poznám a ony idú za mnou“ (Jn 10,27).
Pápež František okrem iného poukázal na rozšírený jav náhlivosti a neschopnosti počúvať, keď sa hneď skáče druhému do reči. Nazval to „zlom našej doby“ a pripomenul, že kresťan je človekom počúvania, povolaným žiť s Božím slovom. Všetkých pozval položiť si otázku:
„Pýtajme sa dnes sami seba, či sme deťmi počúvania, či si nájdeme čas na Božie slovo, či venujeme priestor a pozornosť svojim bratom a sestrám. Či vieme načúvať tak, aby sa ten druhý mohol vyjadriť až do konca, bez toho, aby sme ho prerušili. Kto počúva druhých, vie počúvať aj Pána, a naopak.“
Po spoločnej modlitbe „Raduj sa, Nebies kráľovná“ a udelení požehnania vyslovil Svätý Otec niekoľko výziev a duchovných povzbudení. Najprv pripomenul novú peruánsku blahoslavenú:
„Včera bola v San Ramóne v Peru blahorečená Mária Augustína Rivas Lópezová, známa ako Aguchita, rehoľníčka z Kongregácie Našej Panej od lásky Dobrého Pastiera, ktorá bola v roku 1990 zavraždená z nenávisti k viere.
Táto hrdinská misionárka, hoci vedela, že riskuje svoj život, zostala stále nablízku chudobným, najmä domorodým a roľníckym ženám a vydávala svedectvo o evanjeliu spravodlivosti a pokoja. Nech jej príklad inšpiruje všetkých k vernej a odvážnej službe Kristovi. Zatlieskajme novej blahoslavenej!“
V Nedeľu Dobrého pastiera pápež František veriacim pripomenul rozvíjanie krstného povolania, ktoré sa týka každého bez výnimky. Zároveň povzbudil k vyprosovaniu nových povolaní pre Cirkev:
„Dnes slávime Svetový deň modlitieb za povolania na tému „Povolaní budovať ľudskú rodinu“. Kresťanské komunity na všetkých kontinentoch vyprosujú od Pána dar povolaní ku kňazstvu, k zasvätenému životu, k misionárskej službe a k manželstvu.
V tento deň sa všetci ako pokrstení cítime povolaní nasledovať Ježiša, povedať mu áno, pripodobňovať sa mu, aby sme objavili radosť z darovania života, zo služby evanjeliu s radosťou a nadšením.
V tejto súvislosti chcem vyjadriť svoje blahoprianie novokňazom Rímskej diecézy, ktorí boli dnes ráno vysvätení v Bazilike sv. Jána v Lateráne.“
V mariánskom mesiaci máj pápež na diaľku pozdravil pútnikov v Pompejach pri Neapole a Panne Márii adresoval prosbu za mier pre Ukrajinu i ďalšie oblasti:
„Práve v túto hodinu sú mnohí veriaci zhromaždení okolo cteného obrazu Panny Márie v Pompejskej svätyni, aby sa na ňu obrátili s prosebnou modlitbou, ktorá vyšla zo srdca bl. Bartola Longa.
Duchovne kľačiac pred Pannou Máriou zverujem jej vrúcnu túžbu po mieri prítomnú u mnohých národov, ktoré v rôznych častiach sveta trpia nezmyselnou vojnovou katastrofou. Svätej Panne predkladám zvlášť utrpenie a slzy ukrajinského ľudu.
Tvárou v tvár vojnovému šialenstvu sa, prosím, naďalej modlime každý deň ruženec za mier. A modlime sa za predstaviteľov krajín, aby nestratili „zmysel pre ľud“, ktorý chce pokoj a vie, že zbrane ho nikdy neprinášajú.“
Svätý Otec sa modlil aj za obete sobotňajšej tragédie v Havane, kde výbuch plynového zásobníka zničil budovu hotela, 22 ľudí zahynulo a vyše 60 bolo zranených:
„Modlime sa aj za obete výbuchu, ku ktorému došlo vo veľkom hoteli v kubánskom hlavnom meste, Havane. Nech ich zmŕtvychvstalý Kristus vovedie do Otcovho domu a nech dá útechu ich rodinám.“
Na záver pápež z okna pozdravil miestnych Rimanov i pútnikov z Talianska a iných krajín. Menovite spomenul skupiny z USA, Poľska a Francúzska. Pozdravil tiež členov duchovnej rodiny okolo rehole pasionistov, ktorá oslavuje jubileum 300. výročia svojho založenia. Osobitný pozdrav venoval skupine ukrajinských utečencov a ich hostiteľským rodinám z okolia Perugie. Pozdravil aj vedúcich Komunity Sant’Egidio z Latinskej Ameriky, ktorí prišli s vlajkami.
Svätý Otec nezabudol ani na sviatok matiek, spojený s druhou májovou nedeľou:
„Dnes v mnohých krajinách oslavujeme Deň matiek. S láskou pamätáme na naše mamy - potlesk matkám! - aj na tie, ktoré tu už s nami nie sú, ale žijú v našich srdciach. Pre všetky matky je tu naša modlitba, naša láska, naše žičenie.“
Pred rozlúčkou pápež František ako zvyčajne všetkých požiadal: „Prosím, nezabudnite sa za mňa modliť.“
Celý príhovor pred modlitbou Regina caeli
Drahí bratia a sestry, dobrý deň!
Evanjelium dnešnej liturgie nám hovorí o zväzku medzi Pánom a každým z nás (porov. Jn 10,27-30). Ježiš na to používa nežný obraz, krásny obraz pastiera, ktorý je s ovcami. A vysvetľuje to tromi slovesami: „Moje ovce“ – hovorí Ježiš – „počúvajú môj hlas, ja ich poznám a ony idú za mnou“ (v. 27). Tri slovesá: počúvať, poznať, nasledovať. Pozrime sa na tieto tri slovesá.
Najprv ovce počúvajú hlas pastiera. Iniciatíva vždy vychádza od Pána, všetko sa začína od jeho milosti: je to on, kto nás pozýva do spoločenstva s ním. Toto spoločenstvo však nastáva, ak sa otvoríme počúvaniu; ak zostaneme hluchí, nemôže nám toto spoločenstvo poskytnúť. Otvoriť sa počúvaniu, pretože počúvanie znamená ochotu, znamená poddajnosť, znamená čas venovaný dialógu. Dnes sme zahltení slovami a uponáhľanosťou, keď musíme stále niečo hovoriť a robiť, veď koľkokrát sa dvaja ľudia rozprávajú a jeden nečaká, kým ten druhý dokončí svoju myšlienku, preruší ju v polovici, odpovedá... Ale ak človeka nenecháme hovoriť, niet počúvania. Je to zlo našej doby. Dnes sme zahltení slovami, uponáhľaní tým, že musíme stále niečo hovoriť, bojíme sa ticha.
Ako ťažko nám padne vzájomne sa počúvať! Vypočuť druhého až do konca, nechať ho vyjadriť sa, počúvať v rodine, počúvať v škole, počúvať v práci, a dokonca aj v Cirkvi! Ale pre Pána je potrebné predovšetkým počúvať. On je Slovo Otca a kresťan je dieťa počúvania, ktoré je povolané žiť s Božím Slovom na dosah. Pýtajme sa dnes sami seba, či sme deťmi počúvania, či si nájdeme čas na Božie slovo, či venujeme priestor a pozornosť svojim bratom a sestrám. Či vieme načúvať tak, aby sa ten druhý mohol vyjadriť až do konca, bez toho, aby sme ho prerušili. Kto počúva druhých, vie počúvať aj Pána, a naopak.A zažíva niečo veľmi pekné, a to, že Pán sám nás počúva: počúva nás, keď sa k nemu modlíme, keď sa mu zverujeme, keď ho vzývame.
Počúvanie Ježiša sa tak stáva spôsobom, ako zistiť, že nás pozná. Tu je to druhé sloveso, ktoré sa týka dobrého pastiera: pozná svoje ovce. To však neznamená len to, že o nás vie veľa vecí: vedieť v biblickom zmysle znamená aj milovať. To znamená, že keď Pán „číta v našom vnútri“, miluje nás, neodsudzuje nás. Ak ho počúvame, zistíme, že Pán nás miluje. Spôsob, ako objaviť Pánovu lásku, je počúvať ho. Potom vzťah s ním už nebude neosobný, chladný alebo kozmetický. Ježiš hľadá vrelé priateľstvo, dôveru, intimitu. Chce nám dať nové a úžasné poznanie: poznanie, že sme ním vždy milovaní, a preto nikdy nie sme odkázaní sami na seba.
Keď sme s dobrým pastierom, zažívame to, čo hovorí žalm: „Aj keby som išiel tmavou dolinou, nebudem sa báť zlého, lebo ty si so mnou“ (Ž 23,4). Najmä v utrpení, v ťažkostiach, v krízach, ktoré sú temnotou: On nás podporuje tým, že nimi prechádza s nami. A tak práve v ťažkých situáciách môžeme objaviť, že nás Pán pozná a miluje. Pýtajme sa teda sami seba: Dávam sa poznať Pánovi? Robím mu miesto vo svojom živote, prinášam mu to, čo žijem? A po toľkých chvíľach, keď som zažil jeho blízkosť, jeho súcit, jeho nehu, akú mám predstavu o Pánovi? Pán je blízko, Pán je dobrý pastier.
A napokon tretie sloveso: ovce, ktoré počúvajú a dajú sa poznať, nasledujú: počúvajú, cítia sa byť poznané Pánom a nasledujú Pána, ktorý je ich pastierom. A čo robia tí, ktorí nasledujú Krista? Ide tam, kam ide on, po tej istej ceste, tým istým smerom. Ide hľadať toho, kto sa stratil (porov. Lk 15,4), zaujíma sa o toho, kto je vzdialený, berie si k srdcu situáciu trpiaceho, vie plakať s plačúcim, podáva ruku blížnemu, berie ho na plecia. A čo ja? Nechám sa Ježišom milovať a od toho, že sa nechám milovať, prejdem k tomu, aby som ho miloval, aby som ho napodobňoval? Nech nám Panna Mária pomáha počúvať Krista, čoraz viac ho spoznávať a nasledovať ho na ceste služby. Počúvať, poznať a nasledovať ho.
(Preklad: Slovenská redakcia Vatikánskeho rozhlasu – Vatican News)