[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je streda 24. 07. 2024   Meniny má Vladimír      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Po dvojročnej prestávke sa opäť konala púť k Rotunde svätého Juraja
P:3, 05. 05. 2022 10:57, DOM

Nitrianska Blatnica 5. mája (TK KBS) V Nitrianskej Blatnici sa po dvojročnej prestávke opäť uskutočnila tradičná Svätojurajská púť ku cti sv. Juraja. Svätä omšu za účasti množstva pútnikov, ako aj predsedu Nitrianskeho samosprávneho kraja Milana Belicu, starostu obce Michala Tomana a ďalších predstaviteľov okolitých samospráv spolu s miestnymi kňazmi opäť celebroval nitriansky biskup Mons. Viliam Judák.

Vo svojom príhovore veriacim pripomenul najstaršie slovenské národné a kultúrne dejiny, ktoré reprezentuje aj Rotunda sv. Juraja, ale upozornil hlavne na to podstatné, čo z toho vyplýva a čím je kresťanská viera so všetkými hodnotami, ktoré sú pre život kresťanov vlastné a najdôležitejšie. Biskup Judák uvažoval aj nad zmyslom a významom veľkonočnej radosti a viery kresťanov, Božieho milosrdenstva, Božej lásky, a tiež príkladu sv. Juraja pre ich život. Popri mnohých hlbokých myšlienkach v závere svojho príhovoru povedal: „Robme všetko preto, aby sme si veľkonočnú vieru zachovali a z nej žili aj v týchto časoch a tak obohacovali svoj život i tento svet. Zmŕtvychvstalý Kristus je náš Boh a náš Pán. On dáva nášmu životu zmysel. Prijmime ho, obnovme si svoj vzťah k nemu aj na tomto vzácnom, historickom, posvätnom mieste, aby sme si aj z tohtoročnej púte od Jurka odniesli živú veľkonočnú vieru, ako to najvzácnejšie púťové, ktoré chce obohacovať každú oblasť nášho pozemského i večného života“.  

Po skončení liturgickej slávnosti na prítomných pútnikov čakal pestrý kultúrny program. Po dvoch rokoch tak rotunda Jurko opäť ožila prítomnosťou veriacich a milovníkov histórie ako miesto viery, ale aj ako súčasť trás Európskej kultúrnej cesty sv. Cyrila a Metoda na území Nitrianskeho samosprávneho kraja. Svätú omšu vysielala v priamo prenose aj RTVS. Vznik rotundy je datovaný do 1. tretiny 9. storočia. Každoročne v nedeľu po sviatku sv. Juraja sa tu konajú púte, ktorých viac ako 500- ročná tradícia nebola prerušená ani za komunistického režimu.

TK KBS informoval Tibor Ujlacký( TK KBS, nrb, tu, ml; pz ) 20220505034   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]