[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 13. 06. 2024   Meniny má Anton      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Matka blahoslaveného Carla Acutisa povzbudila spišských bohoslovcov
P:3, 05. 05. 2022 10:00, DOM

Assisi 5. mája (TK KBS) Počas ďakovnej púte do Ríma sa bohoslovci a predstavení Kňazského seminára biskupa Jána Vojtaššáka v Spišskom Podhradí zastavili v Assisi.

Okrem významných bazilík tohto jedinečného miesta spojeného so sv. Františkom a Klárou, sa boli pomodliť aj pri hrobe novodobého mladého blahoslaveného Carla Acutisa, kde ich už čakala jeho matka Antónia, ktorá prišla len kvôli nim, aby ich sprevádzala a povzbudila ich autentickým svedectvom o živote a hrdinských čnostiach tohto blahoslaveného, informoval rektor seminára Peter Majda.

Bohoslovci a prítomní kňazi jej, aj tamojšiemu centru, darovali brožúrky s novénou a litániami k bl. Carlovi, ktoré pripravili v slovenskom aj talianskom jazyku, aby ich mohli rozdávať pútnikom. Svätá omša pri hrobe sv. Františka a stretnutie s matkou blahoslaveného Carla Acutisa, ako aj jej povzbudzujúce slová o Eucharistii, sú pre bohoslovcov jedinečné chvíle, ktoré strávili v Assisi.

Carlo Acutis by mal 3. mája 2022 31 rokov. Miloval Boha, Eucharistiu, ľudí a prírodu. Bol počítačovým nadšencom a géniom. Zomrel vo veku 15 rokov na leukémiu v roku 2006. V roku 2020 bol vyhlásený za blahoslaveného.

Na ďakovnú púť cestovali spišskí seminaristi s predstavenými autobusom. V dňoch od 27. apríla do 3. mája 2022 navštívili aj niektoré pútnické miesta v Ríme a v Benátkach. Hlavným cieľom púte bolo poďakovať sa Svätému Otcovi za jeho pastoračnú návštevu Slovenska v septembri 2021 a za jeho povzbudivé slová, ktoré sa týkali aj života kňazov a bohoslovcov.

Počas cesty do ečného mesta navštívili aj dve pápežské baziliky v Assisi, baziliku sv. Kláry a iné pamätihodnosti. Putovali do štyroch pápežských bazilík v Ríme, prijal ich aj kardinál Jozef Tomko a boli prijatí aj v Pápežskom kolégiu Nepomucenum. Návštevu zavŕšili spoločnou audienciou Svätého Otca, ktorému odovzdali duchovnú kyticu a brožúrky s novénou a litániami k bl. Carlovi Acutisovi.

Rim, Tomko, seminaristi

Asistovali tiež na svätej omši v Bazilike sv. Petra. Na záver návštevy sa boli pomodliť v kaplnke Redemtoris Mater v Apoštolskom paláci vo Vatikáne, kde im vicerektor Michal Janiga urobil aj odborný výklad. Cestou späť navštívili Benátky, kde boli prijatí a ubytovaní v kňazskom seminári. Veľmi pôsobivá bola taliansko-latinsko-slovenská svätá omša na Lide a nočná prehliadka Baziliky sv. Marka.

Zdroj: Kňazský seminára biskupa Jána Vojtaššáka( TK KBS, ks, pma, ml; pz ) 20220505028   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]