[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 13. 07. 2024   Meniny má Margita      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Podpísali dohodu o výstavbe ekologických kasární pre Švajčiarsku gardu
P:3, 04. 05. 2022 20:30, ZAH

Vatikán 4. mája (RV) Štátny sekretár kardinál Pietro Parolin a zástupcovia „Nadácie pre obnovu kasárni Pápežskej švajčiarskej gardy vo Vatikáne“ podpísali v stredu 4. mája Protokol o porozumení medzi Štátnym sekretariátom a spomínanou nadáciou. Dokument potvrdzuje spoločnú vôľu zabezpečiť lepšie a ekologické kasárne pre pápežskú stráž a ich rodiny.

Zmluvný akt, ktorý na strane Nadácie podpísali jej predseda Jean-Pierre Roth a podpredseda Stephan Kuhn, sa uskutočnil pri príležitosti slávnostnej prísahy Pápežskej švajčiarskej gardy. Tá je spomienkou na obetu 147 švajčiarskych vojakov, ktorí padli pri obrane Klementa VII. počas plienenia Ríma v roku 1527 (tzv. „Sacco di Roma“).

Pri dnešnom podpise dokumentu v Apoštolskom paláci vo Vatikáne bol prítomný aj veľvyslanec Švajčiarskej konfederácie pri Svätej stolici Denis Knobel. Ako čítame v oficiálnom komuniké Svätej stolice, „hoci Protokol nie je právne záväzným nástrojom, potvrdzuje spoločnú vôľu zmluvných strán pracovať v súlade s vatikánskym a medzinárodným právom na zabezpečení lepších a ekologických podmienok bývania pre gardistov, ich rodiny a tých, ktorí im rôznymi spôsobmi pomáhajú“.

Kasárne švajčiarskej gardy majú nespornú historickú hodnotu, pochádzajú z čias pontifikátov Pia IX. (1846-1878) a Pia XI. (1922-1939) a sú zapísané v zozname svetového dedičstva UNESCO. Ak bude zabezpečené financovanie konečného projektu a budú udelené potrebné povolenia, obnovovacie práce kasární by sa mali začať na konci jubilejného roka 2025.

V súvislosti podpísania Protokolu kardinál Parolin v rozhovore pre Vatican News odpovedal aj na otázku, či náklady na renováciu kasární budú hradené výlučne z prostriedkov darcov:

„Áno, podpora projektu nových kasární zo strany švajčiarskeho ľudu sa doteraz vyznačovala veľkorysosťou. K dnešnému dňu bola väčšina sumy plánovanej nadáciou zabezpečená vo forme darov a zmluvných prísľubov darov.

Svätá stolica ďakuje Federálnej rade Švajčiarskej konfederácie, jednotlivým kantónom, cirkevným spoločenstvám, ako aj početným nadáciám a súkromným darcom za ich angažovanosť. Naša vďačnosť patrí aj všetkým tým, ktorí pracovali a budú pracovať na oživení kampane na získavanie finančných prostriedkov s vedomím, že toto úsilie umožní poskytnúť garde, jej rodinám a všetkým, ktorí jej pomáhajú, lepšie podmienky na plnenie ich ušľachtilého poslania.“( TK KBS, RV mh; ml ) 20220504042   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]