[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je streda 24. 07. 2024   Meniny má Vladimír      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Mariánsky máj vo Vatikáne: nočné procesie so sviecami a putovanie po bazilike
P:3, 04. 05. 2022 19:35, DOM

Vatikán 4. mája (RV) Tento rok sa počas mariánskeho mesiaca máj v Bazilike sv. Petra chystá niekoľko noviniek. Božiu Matku si tu veriaci budú môcť pri osobitných pobožnostiach dvakrát do týždňa: v stredu pri putovnej modlitbe so zastaveniami v bazilike a v sobotu pri nočnej sviečkovej procesii na Námestí sv. Petra. Modlitby k Matke Cirkvi budú obetované za pokoj, vysvetľuje farár Vatikánskej baziliky, páter Agnello Stoia.

Matka Cirkvi - Mater Ecclesiae, mozaika nad Vatikánskym námestím

Prvá stredajšia mariánska pobožnosť sa konala dnes. Putovná modlitba so zastaveniami pri jednotlivých zobrazeniach Panny Márie v Bazilike sv. Petra sa začala v tzv. átriu, čiže pod priečelím chrámu. Po skončení  putovnej modlitby bola v bazilike svätá omša.

Putovná modlitba po mariánskych miestach baziliky

Minoritský páter Agnello Stoia, ktorý je farárom Baziliky sv. Petra, opisuje trasu modlitby týmito slovami:

„Putovanie sa začne pri bráne Filarete pred obrazom Panny Márie na bronzových dverách, ďalej prejdeme k Michelangelovej piete, potom k Madone pútnikov (Madonna dei pellegrini), ktorú dal nedávno inštalovať do Baziliky pápež František a o ktorej vie len málokto.

Ďalej to bude Panna Mária Pomocnica  (Madonna del Soccorso), následne Nepoškvrnená Panna Mária (Madonna Immacolata) v chórovej kaplnke a potom pred oltárom nad hrobom sv. Petra, pretože aj vysoko v kupole chrámu je zobrazená Panna Mária. Putovanie sa uzatvára pri zobrazení Matky Cirkvi (Mater Ecclesiae).“

Nočná procesia so sviecami na Námestí sv. Petra

Vo všetky májové soboty sa na nočnom Námestí sv. Petra koná sviečková procesia. Začne sa vždy o 21.00 a bude spojená s modlitbou ruženca, ktorú bude animovať kardinál Angelo Comastri, emeritný arcikňaz Baziliky sv. Petra.

V centre pozornosti spomínaných mariánskych pobožností bude zobrazenie Panny Márie s titulom Matka Cirkvi (Mater Ecclesiae). Farár Baziliky sv. Petra páter Agnello Stoia vysvetľuje:

„Chceli by sme sa zamerať na konkrétny obraz, ktorý máme v Bazilike svätého Petra, nazývaný Madonna della Colonna (na stĺpe). Je to znázornenie, ktoré existovalo už v Konštantínovej bazilike.

Obyvatelia Ríma si ho tak ctili, že keď sa stavala nová bazilika, stĺp bol odrezaný a obraz bol zachovaný a uložený v oltári.

Pavol VI. dňa 21. novembra 1964, keď sa skončilo tretie zasadanie Druhého vatikánskeho koncilu, udelil tomuto obrazu titul „Mater Ecclesiae“ – Matka Cirkvi. A je úžasné, že Matka Cirkvi je uctievaná v Bazilike sv. Petra!“

Mozaika Mater Ecclesiae nad námestím sv. Petra

Páter Stoia pripomenul aj súvislosť spomenutého obrazu s ďalším veľkým pápežom 20. storočia. Táto súvislosť je mnohým veriacim dobre známa. Práve reprodukciu tohto zobrazenia Panny Márie ako Matky Cirkvi dal totiž sv. Ján Pavol II. po atentáte z 13. mája 1981 inštalovať v podobe mozaiky na múr vysunutého krídla Apoštolského paláca. Možno ju vidieť vpravo hore pri pohľade na baziliku z Námestia sv. Petra.

Modlitbový úmysel za pokoj

Májové mariánske pobožnosti budú zvlášť obetované za pokoj, hovorí farár Vatikánskej baziliky:

„Pozvanie k účasti na tejto chvíli modlitby je určené naozaj všetkým. Pápež František nás okrem iného veľmi pozýva, aby sme sa modlili k Panne Márii za pokoj, a preto chceme túto mariánsku modlitbu venovať osobitným spôsobom tomuto úmyslu Svätého Otca.“( TK KBS, RV zk, jb; ml ) 20220504041   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]